Nowy eksponat w muzeum w Opatówku

W ostatnim czasie Muzeum Historii Przemysłu wzbogaciło się o kolejny eksponat. Eksponat, dla którego przez ponad 16 lat szukano godnego miejsca, aby nie tylko nie niszczał, ale także aby jego wyjątkowość została pokazana szerokiemu gronu odbiorców. Mowa o mechanizmie zegara wieżowego z Siemianic, który w 2004 roku został odnaleziony na wieży dzwonnicy kościoła pw. św. Idziego w Siemianicach przez Stefana Matysiaka.

Po ponad 16 latach działań podejmowanych przez Stefana Matysiaka, mających na celu zachowanie tego unikalnego artefaktu zegarmistrzowskiego pochodzącego z przełomu XVI – XVII wieku, mechanizm zegara wieżowego z Siemianic w październiku 2020 roku, przy udziale konserwatora Tomasza Talara i kustosza Jarosława Dolata, trafił do Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Droga była długa – od Kościoła w Siemianicach, poprzez Muzeum Diecezjalne Diecezji Kaliskiej, Muzeum Zegarów Wieżowych w Gdańsku, Caritas Diecezji Kaliskiej,  Muzeum Ziemi Kępińskiej, aż po opatowieckie muzeum.

Przedmiotowy mechanizm zegara wieżowego w 2004 roku został odnaleziony na wieży dzwonnicy kościoła pw. św. Idziego przez Stefana Matysiaka (ur. 1931 r.), mieszkającego w dzieciństwie na terenie gorzelni, majątku Szembeków w Siemianicach. Kościół św. Idziego w Siemianicach jest murowany w stylu neoromańskim i został wzniesiony w latach 1856-58 z fundacji Piotra Szembeka. Dzwonnica kościoła również jest murowana i została wzniesiona w 1807 roku w stylu klasycystycznym na planie kwadratu.

“Stefan Matysiak mieszkający w Jarocinie, wracając wspomnieniami do dzieciństwa, przypomniał sobie, że będąc ministrantem jeszcze przed zamknięciem kościoła przez Niemców w 1940 r.,  w dzwonnicy widział mechanizm przypominający ten z wieży Dover. Po latach udał się do Siemianic, wszedł na dzwonnice i odkrył, że mechanizm jest tam w tym samym miejscu, które zapamiętał z dzieciństwa i jest to mechanizm zegara wieżowego.” – wspominają relację przedstawiciele MHP.

W listopadzie 2020 roku Paweł Wojewoda wykonał dokumentację fotograficzną mechanizmu zegarowego i zapoznał z nią znanego kaliskiego kaliskiego hobbystę oraz zegarmistrza – Wiesława Gierę, który w styczniu 2021 roku, po oględzinach mechanizmu wykonał jego opis funkcjonalny i schemat kinematyczny. Stwierdził, że mechanizm zegara jest bardzo zniszczony ze śladami długotrwałej eksploatacji i niekompletny. Wobec tego zasadne jest podjęcie tylko prac konserwatorskich przedmiotowego mechanizmu. Nawiązano kontakt z Dariuszem Kolińskim ze Świecy k. Odolanowa, który na co dzień zajmuje się remontem i renowacją zabytkowych motocykli i samochodów.

14 kwietnia na terenie MHP w Opatówku odbyło się spotkanie robocze, na którym obecni byli: Jarosław Dolat, Wiesław Giera, Paweł Wojewoda i Dariusz Koliński, który po zapoznaniu się ze stanem przedmiotowego mechanizmu, przedstawił techniki konserwacji z zastosowaniem środków chemicznych. Kustosz MHP Jarosław Dolat podjął decyzję, aby opracować program prac konserwatorskich mechanizmu zegara wieżowego z Siemianic.


Źródło: Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter