Nowy Instytut w Akademii Kaliskiej. Od czego rozpoczął działanie?
W Kaliszu znajdziemy uczelnię, której jest patronem oraz ulicę jego imienia. Mowa oczywiście o prezydencie Stanisławie Wojciechowskim. Właśnie jego sylwetkę przybliżono podczas dzisiejszego seminarium w Villi Calisia. Wspomniane spotkanie rozpoczęło działanie Instytutu Interdyscyplinarnych Badań Historycznych Akademii Kaliskiej.
Instytut został powołany przez rektora Akademii Kaliskiej Andrzeja Wojtyłę, dokładnie 1 listopada ubiegłego roku. Zdaniem Dyrektora Instytutu dra hab. Krzysztofa Walczaka powstanie instytutu jest początkiem humanistyki w uczelni. Dzisiejsze spotkanie zostało zorganizowane, aby przybliżyć przyszłego patrona Uniwersytetu Kaliskiego. Dzień seminarium nie jest przypadkowy, jak informuje dyrektor instytutu: „chcemy przypomnieć bardzo ważny moment, jakim jest stulecie wyboru Stanisława Wojciechowskiego na prezydenta RP”. Natomiast wydarzenie odbyło się dzięki inicjatywie prof. Waldemara Łazugi, który w ostatnim czasie miał przyjemność zainaugurować działalność Akademickiego Klubu Dyskusyjnego.
Zdaniem Krzysztofa Walczaka, wybór Stanisława Wojciechowskiego na prezydenta był podwójnym wydarzeniem. Bowiem nie miałby on miejsca bez dramatycznego wydarzenia, jakim była śmierć ówczesnego prezydenta Gabriela Narutowicza. Z tego powodu podczas spotkania prof. Waldemar Łazuga mówił o Wojciechowskim także w kontekście śmierci Narutowicza. Pierwszą prelegentką, która przybliżyła sylwetkę Stanisława była dr Elżbieta Steczek Czerniawska. Autorka książki o bohaterze spotkania opowiedziała fakty z życia mężczyzny, o których prawdopodobnie wcześniej nie słyszeliście! Mianowicie Wojciechowski uważał, że nie można połączyć działalności społecznej, polityki z małżeństwem. Jednak później przekonał się, że jest to możliwe, biorąc ślub z Marią. Niestety w ich rodzinie miały miejsce nieszczęścia – jedno z ich dzieci zmarło poprzez uduszenie. Nie zabrakło także historii dotyczących działalności konspiracyjnej polityka.