Nowy program unijny dla Wielkopolski

Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021 - 2027. Taką nazwę nosić będzie program regionalny, który zastąpi Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny. 30 września na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zaprezentowano projekt dokumentu.

Wielkopolska, jako jeden z najlepiej i najbardziej dynamicznie rozwijających się polskich regionów, został zakwalifikowany jako region przejściowy, tj. zamożniejszy (osiągnął 75% PKB na mieszkańca średniej unijnej. Niesie to za sobą konsekwencje w postaci zmniejszonej alokacji unijnej dla regionu. Do dyspozycji będzie kwota 2,058 mld euro i obejmuje finasowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Sprawiedliwości Transformacyjnej. 

Beneficjenci programu będą musieli dołożyć przynajmniej 30% własnych środków. Tereny, na które będzie można przeznaczyć te pieniądze, będą bardziej ograniczone niż w innych regionach. Wynika to z zapisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Duże znaczenie będą miały kwestie ekologiczne, szczególnie w gospodarce o obiegu zamkniętym, gospodarce o ograniczonym zużyciu zasobów, gdzie stawia się na ekoprojektowanie. Ważnym czynnikiem dla naszego regionu jest retencja naturalna. 

Do zadań trzeba zaliczyć także cyfryzację usług publicznych – od opieki zdrowotnej, przed edukacje i kończąc na administracji w samorządach. 

Końcowa forma projektu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski będzie wypracowana w konsultacjach społecznych, które potrwają do 5 listopada. 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter