Nowy PSZOK – nowe miejsce i zasady

Od stycznia kaliski Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych działa w nowym miejscu, przy ulicy Smolnej (wjazd od Piwonickiej). Poza lokalizacją zmieniły się także zasady oddawania odpadów.

 PSZOK jest otwarty dwa razy w tygodniu: w środy w godzinach 10:00–18:00 i w soboty w godzinach 8:00 – 16:00 – z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.

W stosunku do ubiegłego roku, w którym do PSZOK-u przywieziono ponad 1727 ton różnego rodzaju odpadów budowlanych i rozbiórkowych, wprowadzono limit dla zdawania tego typu odpadów w punkcie. Ustawodawca dopuszcza takie rozwiązanie, a Miasto Kalisz z niego skorzystało. Głównym celem zastosowanych ograniczeń było wyeliminowanie strumienia odpadów pochodzących od przedsiębiorców, którzy świadcząc usługę (remontową, budowlaną itp.), stają się wytwórcami odpadów. Wytwórcy natomiast zobligowani są do ich zagospodarowania, poprzez odpłatne przekazanie do odzysku lub unieszkodliwiania, zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci”.

W zeszłym roku zaobserwowano natomiast przypadki częstego przywożenia do PSZOK-u odpadów budowlanych i rozbiórkowych przez te same osoby i w ilościach zdecydowanie przewyższających odpady, które generowane są przez pojedynczy remont prowadzony we własnym zakresie. Co więcej, prawdopodobnie wiele z nich pochodziło spoza terenu Miasta Kalisza.  

Władze miasta przypominają, że PSZOK nie jest miejscem przyjmowania odpadów z działalności gospodarczej, które powinny trafić do innego podmiotu zbierającego odpady – firmy posiadającej odpowiednie zezwolenie lub bezpośrednio do instalacji komunalnej.

Do punktu można przekazać:
1. papier,
2. metale, tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe,
3. szkło,
4. odpady ulegające biodegradacji,
5. meble i inne odpady wielkogabarytowe,
6. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (nie przyjmuje się sprzętu zdekompletowanego),
7. przeterminowane leki i chemikalia inne niż niebezpieczne,
8. zużyte baterie i akumulatory,
9. odzież i tekstylia,
10. odpady niekwalifikowane do odpadów medycznych, powstałe w gospodarstwach domowych w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki,
11. zużyte opony – wyłącznie z pojazdów o ładowności do 3,5 Mg, maksymalnie 4 sztuki z gospodarstwa domowego w ciągu roku,
12. odpady budowlane i rozbiórkowe – w ilości 300 kg z gospodarstwa domowego w ciągu roku.


Źródło: UM Kalisz

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter