
Nowy rozdział w szkoleniu piłki ręcznej. Kalisz gospodarzem przełomowej konferencji ZPRP
13 kwietnia, w Kaliszu odbyła się konferencja pt. „Przyszłość szkolenia w piłce ręcznej”, zorganizowana przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Wydarzenie to, które zgromadziło najważniejszych przedstawicieli polskiego środowiska piłki ręcznej, towarzyszyło finałowemu weekendowi zmagań o ORLEN Puchar Polski Mężczyzn.
Podczas spotkania Prezes ZPRP Sławomir Szmal oraz Dyrektor Sportowy ZPRP Marcin Smolarczyk zaprezentowali długo wyczekiwany program kompleksowej reformy systemu szkolenia. W wydarzeniu uczestniczyli również Wiceminister Sportu i Turystyki Ireneusz Raś, członkowie zarządu ZPRP w tym prezes Energa MKS Kalisz Błażej Wojtyła, prezesi klubów i związków wojewódzkich, a także reprezentanci sponsorów i środowiska trenerskiego.
– Dzisiejsza konferencja to ważny krok w kierunku przyszłości polskiej piłki ręcznej, ale także bardzo ważny dzień dla mnie jako Prezesa Związku. Prezentując program reform, nakreślamy długofalowy plan i chcemy zapoczątkować nowy rozdział w szkoleniu zawodników. Chcieliśmy stworzyć system, który odpowiada na aktualne wyzwania i potrzeby naszego środowiska sportowego. Wierzę, że nowy model szkoleniowy pozwoli nam nie tylko skuteczniej identyfikować i rozwijać młode talenty, ale także zapewni bardziej kompleksowe wsparcie dla trenerów oraz klubów na każdym szczeblu rozgrywek. Cieszę się, że dzisiejsza konferencja stała się przestrzenią do owocnej dyskusji nt. poprawy sytuacji polskiej piłki ręcznej – skomentował Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Sławomir Szmal.
Kluczowe założenia reformy
Wzmocnienie podstaw szkolenia najmłodszych
Program „Gramy w Ręczną” ma zostać rozszerzony i prowadzony całorocznie. Obejmie więcej roczników i będzie wsparty szkoleniami dla nauczycieli. Planowane jest również zwiększenie liczby i poziomu turniejów dla dzieci i młodzieży. Finalny efekt ewolucji programu “Gramy w Ręczną” poznamy po zakończeniu rozmów z Ministerstwem Sportu i Turystyki.
Akademie Piłki Ręcznej (APR) w każdym województwie
Wspólnie z wybranymi klubami powstanie ogólnopolska sieć Akademii, które otrzymają wsparcie finansowe i merytoryczne. APR-y będą obowiązkowo uczestniczyć w ligach młodzieżowych ZPRP, co pozwoli na ujednolicenie standardów szkoleniowych i lepszą kontrolę jakości.
Skoncentrowany rozwój talentów
Zamiast rozproszonej struktury Szkół Mistrzostwa Sportowego, planowane jest pozostawienie dwóch elitarnych placówek – w Kielcach (dla chłopców) i w Płocku (dla dziewcząt). Ośrodki te mają zapewnić najwyższy poziom szkolenia dzięki koncentracji zasobów i pracy co najmniej dwóch trenerów z każdą grupą.
Nowy system lig młodzieżowych
Zmiany obejmą organizację pełnowymiarowych, międzywojewódzkich lig młodzieżowych, których kulminacją będzie ogólnopolski turniej finałowy w formule Final Four. Celem jest zapewnienie młodym zawodnikom regularnej, wartościowej rywalizacji.
Modernizacja systemu szkolenia trenerów
Nowy model edukacyjny będzie wspierał rozwój kompetencji trenerskich, nie tylko technicznych. Trenerzy będą mogli zdobywać licencje od poziomu D do A i specjalizować się w takich obszarach jak analiza gry, psychologia sportu czy scouting. Powstanie także platforma e-learningowa, ułatwiająca dostęp do nowoczesnych materiałów szkoleniowych.
Inwestycje w infrastrukturę sportową
ZPRP planuje bliską współpracę z Ministerstwem Sportu i Turystyki przy diagnozie i rozwoju infrastruktury sportowej, szczególnie w regionach z ograniczonym dostępem do hal sportowych. Celem jest zapewnienie wszystkim grupom szkoleniowym odpowiednich warunków do treningu.
Efekty i cele reformy
Nowy system ma przede wszystkim zwiększyć liczbę dzieci i młodzieży uprawiających piłkę ręczną, poprawić jakość szkolenia na wszystkich poziomach i stworzyć realne ścieżki rozwoju zarówno dla zawodników, jak i trenerów. Planowane zmiany mają również wzmocnić Ligę Centralną i ORLEN Superligę – tak, aby stały się one silnym zapleczem dla reprezentacji narodowych.
Obecnie trwają szerokie konsultacje z Ministerstwem Sportu i Turystyki w sprawie wdrożenia programu, który – jak zgodnie podkreślają jego twórcy – ma być inwestycją w przyszłość całej dyscypliny w Polsce.
Informacja Prasowa MKS Kalisz