Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Nowy system informacji przestrzennej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej

W lutym rozpoczęło się wygaszanie kaliskiego Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej. Jego miejsce zajął geoportal RZIIP AKO, który w przeciwieństwie do poprzednika obejmuje znacznie większy obszar. Choć obsługa wydaje się nieco bardziej skomplikowana niż MSIP-u i dla przyzwyczajonych do poprzedniego systemu użytkowników może być to sporą wadą, to jednak nowy portal posiada funkcjonalności bardzo zbliżone do poprzedniego i kilka nowości.

Uruchomiony w 2013 roku MSIP [link] był wówczas bardzo nowoczesnym narzędziem, wyróżniającym Kalisz na tle innych miast Polski. Pozwalał on na przeglądanie na mapie granic działek, budynków, szczegółowych danych geodezyjnych, podziałów własnościowych, planów zagospodarowania przestrzennego. Pojawiły się tam również informacje dotyczące demografii, wyborów samorządowych, poziomu hałasu, inwestycji miejskich i budynków w gminnej ewidencji zabytków. System mógł się więc przydać zarówno inwestorom, jak również mieszkańcom, był przyjazny dla użytkownika i udostępniał tak specyficzne funkcje jak na przykład przeglądanie archiwalnych ortofotomap, mierzenie odległości i pobieranie poszczególnych widoków mapy niemal bez ograniczenia wielkościowego. Patrząc na MSIP z perspektywy czasu trzeba przyznać, że spełnił swoje zadanie, jednak jego wygląd i sposób działania mógł się dzisiaj wydawać już nieco przestarzały, a miasto uznało, że aktualizowanie go nie byłoby już opłacalne. W związku z tym przygotowany został w porozumieniu z okolicznymi gminami nowy system informacji przestrzennej. Kosztował on blisko 8 milionów złotych, z czego 83% pochodziło z dofinansowania ze środków UE w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020.

Enigmatyczny skrótowiec identyfikujący nowy regionalny geoportal –RZIIPAKO – oznacza Regionalną Zintegrowaną Infrastrukturę Informacji Przestrzennej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Projekt obejmuje swym zasięgiem Kalisz, cały powiat ostrowski, powiat kaliski bez gminy Brzeziny oraz gminę Gołuchów w powiecie pleszewskim.

RZIIP AKO składa się z głównej części – portalu [link] oraz mapy [link]. Zasadniczo większość informacji oferowanych przez portal i tak sprowadza się do mapy i zawiera do niej linki, jednak na uwagę zasługują dwie inne funkcjonalności – składanie wniosków do urzędów w ramach e-usług oraz możliwość przeglądania planów budynków urzędów z metryczkami pomieszczeń, by łatwiej można się było po nich poruszać. Część zakładek portalu jednak prezentuje bardzo ubogie dane lub póki co zwyczajnie nie działa. Pod osobnymi linkami portal pozwala także na przeglądanie zdjęć ukośnych dla Kalisza [link] i Ostrowa Wielkopolskiego [link].

Ortofotomapa RZIIP AKO, https://mapa.akoportal.pl/

Zdecydowanie bogatszy jest portal mapowy. Do przeglądania kompozycji map służy górna zakładka na pasku menu po lewej stronie. Znajdziemy tutaj przeróżne informacje, począwszy od planów zagospodarowania przestrzennego przez mapy inwestycyjne, własności i władania, spraw społecznych (np. związanych z zamianą mieszkań), środowiskowe, wyborcze, demograficzne, aż po związane z edukacją, kulturą czy bezpieczeństwem. Na uwagę zasługuje między innymi bardzo dokładna ortofotomapa (1 piksel to 5 cm dla Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego, a 10 cm dla pozostałych terenów) wykonana ze zdjęć lotniczych w lutym i marcu 2019 roku. Istnieje również narzędzie do wyznaczania trasy podobnie jak w Google Maps. W teorii można wyszukiwać na mapie działki i budynki, jednak póki co funkcje te nie działają. Wiele opcji dostępnych jest jedynie dla fragmentów obszaru – np. miejsca lęgowe ptaków i występowania płazów widoczne są jedynie w granicach Ostrowa Wielkopolskiego. Problematyczne może się wydawać połapanie się w mnogości funkcji i znalezienie niektórych z nich. Na przykład przycisk służący do przeglądania dokładnych informacji dla konkretnych działek czy obiektów – „i” – znajduje się w małym menu w prawym górnym rogu.

Nowy system informacji przestrzennej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej nie zasługuje jak na razie na miano idealnego narzędzia – brakuje mu niektórych zapowiadanych funkcjonalności, a korzystanie z niego mogłoby być bardziej intuicyjne – ale całościowo portal i jego możliwości prezentują się okazale i z pewnością będą w przyszłości znacznym ułatwieniem dla inwestorów i samych mieszkańców. Warto sprawdzić samemu jego działanie.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze