Nowy tom „Rocznika Kaliskiego” gotowy
W Vilii Calisia zaprezentowano XLVII tom „Rocznika Kaliskiego”. Organizatorem spotkania był kaliski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. „Rocznik” ukazuje się nieprzerwanie od 1968 roku pod auspicjami kaliskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, przy wsparciu Miasta.
ierwsze posiedzenie komitetu redakcyjnego „Rocznika Kaliskiego” odbyło się cztery lata wcześniej, uczestniczyli w nim Krzysztof Dąbrowski, Aleksander Gieysztor, Gerard Labuda, Wiktoria Kunicka i Władysław Rusiński. Na posiedzeniu ustalono nazwę czasopisma i postanowiono traktować je jako kontynuację Osiemnastu wieków Kalisza, publikacji wydanej w latach 1960–1962 pod redakcją Aleksandra Gieysztora. Od 1969 w pracach komitetu redakcyjnego udział brał Andrzej Nowak. Wydawnictwo jest cennym źródłem informacji o życiu miasta: jego historii i kulturze, o ważnych wydarzeniach gospodarczych, procesach społecznych, o jego rozwoju. W obecności licznego grona przyjaciół „Rocznika” – radnych, przedstawicieli uczelni, instytucji i stowarzyszeń, autorów publikacji, uczniów i nauczycieli z kaliskich szkół promocję rozpoczęła Anna Narewska, prezes Kaliskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.
„Mimo utrudnionego, z uwagi na obostrzenia pandemiczne – dostępu do źródeł po raz kolejny udało się autorom przygotować interesujące i w naszym odczuciu nowatorskie artykułu. Cieszę się, że jest z nami również młodzież, ponieważ to od Was będą zależeć przyszłe losy historii i kultury” – powiedziała Anna Narewska, prezes Kaliskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Prezentacja tegorocznego wydania okraszona została wykładem dr Ewy Kłysz „Polityka kulturalna samorządu Kalisza w latach 1918-1939”.
Źródło: Urząd Miasta Kalisza