baner_FBAnt
Stokado
Baner AWS
baner_apka_2

Nowy właściciel ostrowskiego „Wagonu”

Od 1 lutego przedsiębiorstwo Polski Tabor Szynowy, należące do Agencji Rozwoju Przemysłu, stało się właścicielem zorganizowanej części będącego w upadłości przedsiębiorstwa EKK Wagon Sp. z o.o., mającego swoje zakłady produkcyjne w Kaliszu oraz Ostrowie Wielkopolskim.

W czerwcu 2021 roku pojawiła się informacja na temat sprzedaży przedsiębiorstwa Europejskie Konsorcjum Kolejowe Wagon Sp. z o.o. Przetarg ogłosił Syndyk Masy Upadłości zakładu. 

We wrześniu 2021 portal Rynek Kolejowy poinformował o wybraniu przez Sąd Rejonowy w Kaliszu oferty spółki Polski Tabor Szynowy. Do transakcji, po uprawomocnieniu się wyroku, miało dojść jeszcze w listopadzie ubiegłego roku. 

1 lutego 2022 roku ostatecznie doszło do zmiany właściciela. Potwierdziły się informacje i zakład przeszedł w ręce Spółki Polski Tabor Szynowy Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach. 

Zakład ten ma bogatą historię. Fabryka w Ostrowie Wielkopolskim funkcjonuje od ponad stu lat – kamień węgielny wmurowano 3 lipca 1920 roku. W ciągu dziesięcioleci swojej działalności przedsiębiorstwo przechodziło liczne przekształcenia organizacyjne takie jak prywatyzacja, ogłoszenie upadłości, polityka nowych właścicieli, w końcu walka pracowników o utrzymanie zakładu i strajk w 2006 roku. W 2010 roku przeszedł on w prywatne ręce. W szczytowym momencie zatrudnionych w „Wagonie” było kilkatysięcy osób. Dziś jest to niecałe 400. 

Źródło: EKK Wagon, Rynek Kolejowy

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze