baner_FBAnt
Projekt Poznań
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

O drożyźnie, Szałe i sporcie – konferencja Platformy Obywatelskiej

O nowych, wyższych cenach za energię, środkach finansowych na zbiorniki wodne w Wielkopolsce i dofinansowaniu wojewódzkiego sportu. Te tematy gościły na konferencji prasowej kaliskiej Platformy Obywatelskiej. Uczestniczyli w nich poseł Koalicji Obywatelskiej Mariusz Witczak, radny Dariusz Grodziński oraz członek zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacek Bogusławski.

O panującej drożyźnie i pomysłach Koalicji Obywatelskiej w związku z nią, od tych tematów konferencję prasową rozpoczął poseł tego ugrupowania, Mariusz Witczak. 

„Chcielibyśmy się cieszyć z początku nowego roku, ale niestety mamy bardzo dużo niepokojących informacji, bardzo dużo problemów do rozwiązania. Jednym nich, obok pandemii, są ceny energii, ceny za prąd i za gaz. Państwo dobrze wiedzą, jaki mamy bałagan w Polsce, jakie przychodzą rachunki do gospodarstw domowych, indywidualnych, do podmiotów gospodarczych, do strategicznych instytucji publicznych takich jak szpitale. Sytuacja jest niezwykle dramatyczna, dlatego Koalicja Obywatelska złożyła projekt ustawy, który wychodzi tym problemom na przeciw. Chcemy sprawę uporządkować, bo obok bulwersujących faktur za gaz i za prąd, mamy do czynienia z niesamowitym bałaganem. To jest rosyjska ruletka. Przedsiębiorcy albo gospodarstwa domowe otrzymują rozmaite propozycje płatności za gaz i za prąd, które potrafią się różnić w zależności od regionu. Podwyżki wahają się od trzystu do nawet tysiąca procent. Nasz projekt ustawy wprowadza precyzyjną definicję gospodarstwa domowego czy odbiorcy indywidualnego. Liczymy na to, że szybką ścieżką parlamentarną zostanie ta ustawa uchwalona”.

– powiedział Mariusz Witczak, poseł Koalicji Obywatelskiej

„Dziś spłynęła do nas dramatyczna prośba o wsparcie wspólnoty mieszkaniowej w Kaliszu przy ulicy Legionów, gdzie dotychczasowa faktura za gaz wynosiła 5.000 zł miesięcznie, teraz propozycja wynosi 20.000 zł. Sytuacja ta dotyka rozmaitych mieszkańców tej wspólnoty. Są tam emeryci z najniższą emeryturą czy wielodzietne rodziny. Jeżeli nie wejdzie nowa ustawa i nie ureguluje tych spraw, będziemy mieli do czynienia z dramatycznymi sytuacjami finansowymi polskich rodzin, w niektórych wypadkach wręcz z bankructwami konsumenckimi”.

– dodał Mariusz Witczak

Kolejną, ważną kwestią z pozycji mieszkańców Kalisza i okolic jest sprawa związana z szansami zbornika Szałe na przywrócenie mu funkcji rekreacyjnych. 

„Zbiornik Szałe traktujemy jako szansę na zbudowanie kurortu sportowego i rekreacyjnego, naturalnego dla mieszkańców. Dlatego od jakiegoś czasu zaczęliśmy z Panem Marszałkiem pracować nad pozyskaniem funduszy, które pozwolą nam na wykonanie badań, które to pozwolą na prowadzenie kolejnych procedur związanych z oczyszczaniem zbiornika Szałe. Inwestycja taka może być sfinansowana ze środków unijnych, zasobów rządowych lub z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska”.

– Mariusz Witczak

„Dla zbiornika Szałe najbardziej odpowiednie byłoby badanie już na wiosnę, jakie są tutaj zagrożenia i kierunki działań, żeby ten akwen móc przywrócić do funkcjonowania”.

– wspomniał Jacek Bogusławski, członek zarządu Województwa Wielkopolskiego

Ostatnią częścią konferencji była ta poświęcona sprawom ekologii oraz sportowym. 

„Udało nam się złożyć do Komisji Europejskiej wniosek dotyczący neutralności klimatycznej „Wielkopolska Wschodnia 2040”. Zakładamy, że w tym roku region ten osiągnie neutralność klimatyczną. Złożyliśmy także projekt „Życie po węglu”. W zeszłorocznym projekcie na liście rezerwowej znajdował się region kaliski. W tym roku Kalisz będzie partnerem w tym projekcie, co skutkować będzie obecnością doradców energetycznych, którzy będą doradzać mieszkańcom w kwestii wymiany pieców, nowymi technologiami związanymi z energią, zarówno dla przedsiębiorców jak i osób indywidualnych.

– dodał Jacek Bogusławski

„Mamy 1,5 mln złotych dla organizacji pozarządowych na działalność związaną z turystyką oraz sportem. Do 7 jest możliwość składania wniosków. Wśród zadań jest między innymi organizacja imprez o znaczeniu ponadlokalnym, organizacja festiwali turystycznych, organizacja działań promujących atrakcje, produkty turystyczne czy promowanie kultury fizycznej. Do 10 stycznia można natomiast składać wnioski o finansowanie na poprawę infrastruktury sportowej”.

– Jacek Bogusławski

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze