O Fibigerach w cyklu Fotoplastikon

W Centrum Kultury i Sztuki 26 września o godz. 17 odbędzie się spotkanie w cyklu Fotoplastikon ˗ Kalisz na fotografiach XIX i XX wieku. Wykład „Fibigerowie i muzyczny Kalisz” wygłosi dr Maria Kaczmarkiewicz, autorka książki „Fibigerowie. Rodzina kaliskich fortepianmistrzów”.

Rok Rodziny Fibigerów, ogłoszony w Kaliszu w 2020 roku, dobiega końca. Wielopokoleniowy ród wybitnych fortepianmistrzów wniósł znaczący wkład w rozwój przemysłu fortepianowego, życia muzycznego, a przede wszystkim kultury muzycznej Kalisza. Na przestrzeni ponad 100 lat wytyczał drogę nie tylko budowania i powstawania nowych modeli fortepianów oraz pianin, ale również promowania miasta w latach zaborów, w okresie Niepodległej Polski czy po drugiej wojnie światowej.

Na rozwój przemysłu budowy instrumentów wpłynęły trzy pokolenia budowniczych ˗ Gustawa Arnolda Fibigera I (1847-1915), Gustawa Arnolda Fibigera II (1881-1926), Gustawa Arnolda Fibigera III (1912-1989) oraz braci ˗ Karola Ottona Fibigera (1872-1942) i Aleksandra Oskara Fibigera (1873-1935). Całokształt tej działalności, na przełomie XIX i XX wieku, spina jedna klamra ˗ rozkwit życia muzycznego, szkolnictwa i kształcenia w tej dziedzinie, działalność towarzystwa muzycznego, teatru, a także prasy lokalnej, co przekładało się na aktywność wielu muzyków, działaczy, popularyzatorów na terenie miasta. Ten sprzyjający klimat pozostał w pamięci pokoleń nie tylko kaliszan, ale tworzył nowe ścieżki i pobudzał to, co dziś możemy nazwać kulturą muzyczną. Niech brzmienie strun instrumentów marki G. A. Fibiger, a później „Calisia” pozostanie w pamięci obecnych i następnych pokoleń.

Dr Maria Kaczmarkiewicz to doktor nauk humanistycznych w zakresie teorii muzyki, wieloletni nauczyciel akademicki, autorka wielu opracowań i publikacji z zakresu dydaktyki muzyki, redaktor naukowy i współautorka książki „Muzyka moją pasją … o Mirosławie Niziurskim” oraz wielu biogramów ludzi związanych z muzyką. Podczas spotkania będzie można nabyć książkę „Fibigerowie. Rodzina kaliskich fortepianmistrzów autorstwa dr Marii Kaczmarkiewicz.”

 

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter