Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

O miłości w jednym akcie

Kaliska biblioteka inauguruje cykl spotkań poświęconych tzw. czytaniu performatywnemu oraz kameralnym spektaklom połączonym z omówieniem prezentowanych tekstów. Pierwsza odsłona zaplanowana na sobotę, 20 sierpnia, na godzinę 18.00, w Galerii 66 w Bibliotece Głównej, zapowiada się bardzo ciekawie. W premierze „Jednoaktówki o miłości” weźmie udział nie tylko dwoje młodych aktorów, Ida Trzcińska i Karol Czajkowski, ale także jej autor, Marcin Michał Wysocki.

Sztuka jest najnowszym dziełem Marcina Michała Wysockiego, autora powieści „Baku, Moskwa, Warszawa”, „#Portal randkowy” i „Namaluj mi”. Według twórcy to próba ujęcia i, w miarę możliwości, zrozumienia problemów współczesnej młodzieży.

MARCIN MICHAŁ WYSOCKI

Urodzony w 1965 roku w Warszawie absolwent kilku fakultetów (pedagogika, kultura i oświata) na uczelniach krajowych i zagranicznych (Barclays Bank), doktor nauk humanistycznych UŁ. W swej edukacji ma także „epizod kaliski” – ukończył Państwowe Studium Kulturalno-Oświatowe, w którym obronił pracę dyplomową w postaci partytury reżyserskiej opowiadania „Ernesto” Umberto Saby. Następnie trafił do nieistniejącego już dziś warszawskiego Teatru Popularnego (potem Teatr Szwedzka 2/4), w którym był tłumaczem oraz asystentem dwóch wybitnych reżyserów amerykańskich: Jeffa Goffa i Jacka Wrighta. Współpracował z nimi przy realizacji pierwszego w Polsce musicalu Narzeczona rozbójnika. To było jeszcze na długo przed słynnym „Metrem” Januszów Józefowicza i Stokłosy.

Wkrótce dołączył do zespołu technicznego, a na zakończenie tego etapu kariery teatralnej do zespołu artystycznego Teatru Ateneum. Pełnił tam rolę m. in. rekwizytora, inspicjenta oraz asystenta największych reżyserów scen polskich. Pracował u boku takich osobowości teatru polskiego, jak: Laco Adamik, Krzysztof Zaleski, Wojciech Młynarski, Janusz Głowacki, Tadeusz Konwicki, Agnieszka Osiecka czy Janusz Warmiński. A jeśli chodzi o zespół aktorski, to miał przyjemność – w roli kierownika sceny – koordynować pracę gwiazd ówczesnego Ateneum, takich jak: Gustaw Holoubek, Marian i Jan Kociniakowie, Leonard Pietraszak, Marian Opania, Jerzy Kamas, Tadeusz Borowski, Ewa Wiśniewska, Krystyna Tkacz, Wiktor Zborowski, Krzysztof Kolberger, Krzysztof Tyniec czy Michał Bajor.

W późniejszych latach współpracował z TVP w programach: „LUZ”, „Sportowa apteka”, „Kawa czy herbata?”. Był autorem muzyki do programów „Mur” i „Sportowa apteka” oraz nagrał autorską płytę „Head”. Próbował również swych sił w roli spikera w Radiu Zet u jego założyciela Andrzeja Wojciechowskiego.

IDA TRZCIŃSKA

Kaliszanka, rocznik 1996. Absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. Uczęszczała również do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu. Ukończyła Wydział Aktorski Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, a spektakl dyplomowy „Hey U” w reżyserii Agnieszki Glińskiej, w którym zagrała, zdobył Grand Prix 39. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi oraz Nagrodę Jury „Paradiso” na 14. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia” w Krakowie. Jako studentka V roku na krótko związała się ze Sceną Polską Teatru Cieszyńskiego, gdzie zagrała w kilku przedstawieniach, takich jak „Nasze miasto” Thorntona Wildera czy „Czarownice z Salem” Artura Millera, a przede wszystkim stworzyła brawurową kreację Balladyny w inscenizacji Bogdana Kokotka, przygotowanej na jubileusz Sceny Polskiej w czeskim Cieszynie.

Ma także na koncie kilka doświadczeń filmowych – epizody w serialach „Papiery na szczęście” i „Zakochani po uszy” oraz rolę Kariny w filmie „Kryptonim Polska”. Na przyszły rok zaplanowano premierę filmu „Dvě slova jako klíč” Dana Svatka na podstawie książki Josefa Formanka, w którego międzynarodowej obsadzie oprócz Idy Trzcińskiej znalazł się Daniel Olbrychski.

KAROL CZAJKOWSKI

Edukację rozpoczął w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, a kończy w Akademii Teatralnej w Warszawie. W 2019 roku zadebiutował na kinowych ekranach drugoplanową rolą Felka w produkcji „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Na swoim koncie ma już takie produkcje jak: „W głębi lasu”, „Kruk. Czorny Woron nie śpi”, „Planeta Singli. Osiem historii” i inne. Pragnie podjąć studia na Wydziale Reżyserii w Krakowie.

 źródło: UM

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze