O napływie denarów nad Prosnę
„Napływ denarów nad środkową Prosnę w okresie wpływów rzymskich” to tytuł wystąpienia doktora Aadama Jarycha, które autor przedstawi w czwartek, 26 stycznia, w siedzibie Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Adam Jakub Jarych to doktor nauk humanistycznych z zakresu archeologii śródziemnomorskiej. Jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Uczestniczył w badaniach archeologicznych na terenie m.in. Czarnogóry, Bułgarii i Włoszech. Swoje zainteresowanie koncentruje głównie na okresie Republiki i Cesarstwa Rzymskiego, skupiając się na tematach związanych z łupami wojennymi, topografią miasta oraz kontaktami Imperium z Barbaricum. Adam Jarych jest autorem monografii „Grabież i wykorzystanie łupów wojennych w republikańskim Rzymie” (2020) oraz kilkunastu artykułów naukowych. Obecnie pracuje na stanowisku kuratora zbiorów archeologicznych w MOZK.
Wystąpienie poruszy kilka kwestii związanych z rzymskimi monetami, odkrywanymi w okolicach Kalisza. W pierwszej kolejności autor przedstawi chronologię napływu denarów i jej poszczególne fazy, związane bezpośrednio z wydarzeniami rozgrywanymi w graniach Imperium Romanum pod koniec II w. n.e. Następnie poruszone zostaną kwestie dotyczące najstarszych odkryć denarów nad Prosną w XIX i na początku XX w. oraz problemy rozproszenia wielu pojedynczych egzemplarzy czy całych skarbów, które w wyniku nieuczciwości antykwariuszy zostały sprzedane lub przetopione, nigdy nie będąc w całości zidentyfikowane. Trzon wystąpienia stanowić będzie jednak omówienie dwóch skarbów rzymskich denarów z Wtórku (2012 i 2015), które znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.
Wystąpienie dr. Adama Jarycha odbędzie się w czwartek, 26 stycznia, o godzinie 18.00, w siedzibie Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (pl. św. Józefa 2-4).
Źródło: Miasto Kalisz