Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Obchody 161. rocznicy Powstania Styczniowego w Kaliszu

22 stycznia obchodzimy 161. rocznicę powstania styczniowego. Największego i najdłużej trwającego zrywu narodowego przeciwko Imperium Rosyjskiemu.

Powstanie rozpoczęło się ogłoszeniem Manifestu 22 stycznia w Warszawie, w 1963 roku przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Przez oddziały powstania styczniowego przewinęło się około 200 tys. osób, zarówno z rodzin szlacheckich, jak też w mniejszym stopniu z chłopstwa i mieszczaństwa. Trwało do jesieni 1964 roku.

Dla uczczenia bohaterów Powstania Styczniowego oraz upamiętnienia tamtych wydarzeń, co roku spotykamy się przy pomniku Adama Asnyka, kaliszanina, polskiego poety i dramatopisarza, który w czasie powstania styczniowego był członkiem Rządu Narodowego a po jego rozwiązaniu zaciągnął się w szeregi wojsk powstańczych.
O godz. 12.00 przed pomnikiem Adama Asnyka na pl. Kilińskiego, władze Miasta Kalisza w obecności przybyłych delegacji, pocztów sztandarowych, złożą wiązanki kwiatów i zapalą znicze pamięci.
O godz. 12.45 w kaliskim ratuszu, odbędzie się prezentacja przygotowana przez Stowarzyszenie Historyczne Gloria Victis z Wieruszowa, którego członkinie i członkowie prezentują stroje historyczne, broń oraz pamiątki z czasów walk powstańczych.
Podczas prezentacji wprowadzą nas w atmosferę i czasy Powstania Styczniowego, przypomną wydarzenia jakie miały miejsce na ziemiach Królestwa Polskiego.

źródło: um, fot.: archiwum

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze