Obowiązek odśnieżania i usuwania lodowych sopli

W ostatnich dniach zawitała do nas zima, a biały puch przykrył wszystko dookoła. Choć wiele osób uważa widok ośnieżonych drzew, budynków czy dróg za wspaniały, to kaliska policja apeluje by nie zapominać, że zimowa aura może być niebezpieczna. Nie tylko zalegający na drogach śnieg może stanowić zagrożenie - śliskie i zasypane śniegiem lub błotem chodniki, szczególnie przy ciągach komunikacyjnych, mają duży wpływ na bezpieczeństwo pieszych.

W związku z intensywnymi opadami śniegu na terenie całego kraju policja przypomina właścicielom i administratorom budynków o obowiązku usuwania lodowych sopli i odśnieżaniu dachów z zalegającego śniegu. Biały puch i lód należy również usunąć z chodników przed posesją. Śnieg zalegający na dachach budynków może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go na bieżąco z dachów płaskich o dużych powierzchniach. Zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jeden metr sześcienny puchu śniegowego może ważyć nawet 200 kg, a śniegu mokrego około 800 kg. To ogromne obciążenie dla konstrukcji dachów, które pod naporem ciężaru mogą się zarwać i spaść na znajdujące się wewnątrz osoby. Dlatego, aby zapobiec tragedii trzeba pamiętać o regularnym usuwaniu śniegu – apelują funkcjonariusze.

Zgodnie z prawem budowlanym właściciel i zarządca nieruchomości ma obowiązek usuwania z dachu nadmiaru śniegu oraz tworzących się sopli. Za niedopilnowanie tego obowiązku prawo budowlane przewidziało grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.


Źródło: KMP w Kaliszu

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter