Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Obradował Komitet Rewitalizacji

Wysłuchanie w sprawie wniosku Rady Osiedla Chmielnik, omówienie Gminnego Programu Rewitalizacji oraz omówienie bieżących problemów, zgłaszanych przez członków komitetu było przedmiotem VI posiedzenia Komitetu Rewitalizacji, które odbyło się w miniony czwartek 28 stycznia.

Przedstawiciele Rady Osiedla Chmielnik zwrócili Komitetowi uwagę na powolną degradację ulicy Stawiszyńskiej, znajdującej się na tym osiedlu. Wynika ona zdaniem rady z zwiększonego ruchu na ulicy, związanej z osiedlania się nowych mieszkańców oraz zwiększeniem obecności przedstawicieli innych terenów miasta, ze względu na liczne obiekty handlowe znajdujące się przy ulicy Stawiszyńskiej. Szczególnie paląca, zdaniem przewodniczącego Rady Jerzego Bartczaka, jest kwestia estetyki terenów zielonych na tym obszarze. Po krótkiej dyskusji Komitet Rewitalizacji podjął decyzję o zorganizowania spotkania z przedstawicielami Rady na terenie osiedla.

Następnie Izabela Grześkiewicz, kierownik biura rewitalizacji Urzędu Miasta Kalisza oraz Marcin Wolniak, pracownik biura przedstawili założenia Gminnego Programu Rewitalizacji, przedstawiający plany działań rewitalizacyjnych w mieście takich jak modernizacja Targowiska przy 3 Maja czy budowa budynku Filharmonii Kaliskiej. Przedstawicieli Komitetu przyjęli informację o programie bez większych uwag.

Komitet przyjął także stanowisko w sprawie złego stanu ścieżek w parku Miejskim. Zdaniem członków komitetu za zły ich stan odpowiadają przede wszystkim auta spalinowe, które w pewnym zakresie mają możliwość wjazdu do parku. Komitet wnioskuje do Prezydenta miasta o zweryfikowanie, kto i w jakim celu może poruszać się samochodem po parku, choćby poprzez ustawienie automatycznych barierek i rejestrowanie każdego wjazdu. Miasto także powinno zrezygnować z wprowadzenia do parku wszelkich nowych funkcji, które niosły by za sobą konieczność zwiększenia ruchu samochodowego.  Ścieżki za to powinny zostać poddane bieżącym naprawom.

Kolejne stanowisko miało charakter apelu do urzędników oraz mediów o unikaniu zwrotu „rewitalizacja” w sposób nieuprawiony. Komitet w swoim stanowisku wskazuje, że rewitalizacja musi wiązać się z trwałą poprawą życia i funkcjonowania społeczności lokalnej a nie każdy remont czy naprawa posiada taki wpływ. Członek komitetu Maciej Błachowicz ponadto wygłosił swoje prywatne oświadczenie wobec złego stanu Cmentarza Prawosławnego w Kaliszu.

Komitet dyskutował również nad projektem stanowiska, którego celem byłoby przeprowadzenie konkursów SARP (Stowarzyszenia Architektów Polskich) dla kluczowych inwestycjach dla miasta. W wyniku dyskusji postanowiono jednak, że projekt stanowiska zostanie podzielony i poddany pod głosowania na najbliższym posiedzeniu komitetu.

Komitet Rewitalizacji to organ doradczy, które celem jest wspieranie działań Prezydenta Miasta Kalisza na obszarze rewitalizacji, stanowi on forum współpracy i dialogu interesariuszy z organami miasta w sprawach dotyczących przygotowania, prowadzenia i oceny rewitalizacji.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze