Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

„Ocalić od zapomnienia” – książka Dominiki Pawlikowskiej

W niedzielne popołudnie na Sali OSP w Cekowie odbyło się spotkanie promocyjne książki Dominiki Pawlikowskiej „Ocalić od zapomnienia. Zapis terroru lat 1939-1945 w Gminie Ceków i Gminie Kamień”. Publikacja ma na celu uczcić pamięć bohaterów z czasów II wojny światowej, których zamordowano za to, że byli Polakami, patriotami, liderami lokalnych środowisk, ludźmi aktywnymi.

Książka porusza temat niemieckiej akcji mającej doprowadzić do eksterminacji polskiej inteligencji. W 1940 r. sporządzona została lista, zawierająca nazwiska osób najbardziej „zagrażających” III Rzeszy. Ta lista proskrypcyjna dotycząca mieszkańców ówczesnej Gminy Ceków oraz Gminy Kamień stała się punktem wyjściowym do rozważań Autorki.

Kiedy w 2017 roku przekazywałam śp. dr. Agnieszce Łuczak, pracownikowi IPN w Poznaniu, kopię ocalałej listy proskrypcyjnej, z prośbą, aby IPN zainteresował się tym zagadnieniem i być może powstało jakieś opracowanie na ten temat, odpowiedziała mi wtedy – ty napisz, przecież jesteś z tego terenu, z tej rodziny, ty wszystko wiesz…

– Napisała Dominika Pawlikowska.

Dominika Pawlikowska ukończyła germanistykę na Uniwersytecie Łódzkim oraz studia podyplomowe z wiedzy o kulturze na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Interesuje się genealogią, historią regionu i rodziny. Jej działalność przywraca pamięć o polskich bohaterach, elitach zniszczonych przez Niemców, jest też ważnym elementem edukacji młodych pokoleń. Promuje wiedzę o Wielkopolsce i rodzinnym mieście. W 2019 roku została laureatką konkursu „Wielkopolski Nauczyciel Roku”. W 2021 roku otrzymała nagrodę Ministra Edukacji i Nauki. Autorka publikacji historycznych „Historia w sepii. Opatówek. Wiewiórkowscy” oraz „Akcja Gestapo przeciwko polskiej inteligencji na terenie Gminy Blizanów”.

Wójt Gminy Ceków-Kolonia Mariusz Chojnacki na spotkaniu wręczył także stypendium Wójta Gminy najzdolniejszym uczniom za osiągnięcia naukowe, sportowe oraz artystyczno-techniczne.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze