
Od kadetów do kultury – majowy wykład z cyklu Fotoplastikon
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Fotoplastikon. Kalisz na zdjęciach z XIX i XX wieku”. Tym razem majowy wykład będzie wyjątkowy – to jubileuszowa edycja, poświęcona 200-leciu budynku przy ul. Łaziennej 6 oraz 100-leciu kaliskiej premiery sztuki Witkacego.
Wydarzenie odbędzie się 18 maja 2025 roku o godzinie 17:00. Wstęp jest wolny.
Wykład zatytułowany „Od kadetów do kultury” poprowadzą dziennikarka Karolina Romke oraz historyk Maciej Błachowicz.
Historia miejsca z charakterem
Gmach przy ul. Łaziennej 6, dziś siedziba Centrum Kultury i Sztuki, ma bogatą i fascynującą historię. Powstał w 1825 roku jako sala musztry dla Korpusu Kadetów – elitarnej szkoły wojskowej utworzonej w Kaliszu w 1795 roku przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II.
Z czasem budynek pełnił różne funkcje: był m.in. salą koncertową, cerkwią, a także przestrzenią teatralną. To właśnie tutaj, w 1925 roku, Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) wystawił swoją awangardową sztukę „Jan Maciej Karol Wścieklica”.
Co w programie?
Podczas wykładu prelegenci opowiedzą o:
- historii budynku i jego architekcie Franciszku Reinsteinie,
- działalności Korpusu Kadetów,
- roli obiektu w życiu kulturalnym Kalisza,
- oraz o legendarnym przedstawieniu Witkacego sprzed stu lat.
To spotkanie to nie tylko okazja do poznania ciekawostek z historii miasta, ale też do wspólnego świętowania dwóch ważnych rocznic w miejscu, które od dwóch stuleci wpisuje się w kaliski pejzaż.
Wstęp na wydarzenie jest wolny. Organizatorzy zachęcają do wcześniejszego przybycia – zainteresowanie cyklem Fotoplastikon jest zawsze duże.