Od Kreacji Do Rzeczy – VI edycja międzynarodowego projektu artystycznego
Pokazem kreacji w gościnnych wnętrzach Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku zwieńczono VI edycję projektu ‘Od kreacji do rzeczy’. Wystawę koncepcji artystycznych studentów i absolwentów Pracowni Sztuk Projektowych WP-A UAM oglądać można do 30 września.
Międzynarodowy i wieloelementowy projekt artystyczny „Od kreacji do rzeczy”, zainicjowany został w 2018 przez Pracownię Sztuk Projektowych w UAM w Kaliszu i realizowany jest cyklicznie we współpracy z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.
Jego głównym celem jest realizacja wystaw, pokazów mody, spotkań edukacyjnych i konfrontacji naukowo-artystycznych. Projekt w 2023 roku znalazł się w gronie laureatów konkursu programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” (IDUB) Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując wsparcie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Działania w nim ujęte mają charakter interdyscyplinarny, łączący sztuki piękne i sztuki projektowe, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy ze środowiskiem naukowo-artystycznym i społeczno-gospodarczym.
Projekt, jest efektem spotkania i splotu dążeń, celów i działań realizowanych przez Pracownię Sztuk Projektowych WP-A UAM w Kaliszu oraz jej partnerów z uczelni artystycznych z Łodzi, Poznania, Ukrainy, Turcji, Stanów Zjednoczonych, a także Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku i przedstawicieli branży przemysłowej związanej z produkcją tekstyliów i ubiorów. Realizowane działania, służą promowaniu działalności artystycznej i projektowej, stwarzają możliwość dzielenia się wiedzą i doświadczeniem wielu zaangażowanych w projekt osób i środowisk. Współpraca akademicka z ośmioma ośrodkami: Akademią Sztuk Pięknych. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, Uniwersytetem Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Akademią Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie, Politechniką Łódzką, Akademią Sztuk Pięknych we Lwowie, Akademią Dekoracyjnej Sztuki Stosowanej i Projektowania im. M. Boychuka w Kijowie, Çanakkale Onsekiz Mart University w Turcji, Uniwersytetem UMass Lowell w USA, powiększyła przestrzeń konfrontacji o nowe obszary wiedzy i kompetencji poznawczych, co sprzyja wymianie doświadczeń i rozszerza relacje między teoretycznymi i praktycznymi aspektami współczesnej edukacji. Przyjęta koncepcja służy prezentowaniu nowych idei, rozwija potencjał twórczy i wyobraźnię, umożliwia poznawanie różnych technik tworzenia i prezentowania artystycznej formy ubioru. Uczestniczącym w projekcie studentom pozwala doświadczać, badać, analizować a tym samym zwiększać kompetencje do odbioru sztuki współczesnej.
W ramach projektu zorganizowano trzy edycje konkurów dla studentów i absolwentów PSP, Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu. Jury konkursów, składające się z przedstawicieli sztuki, edukacji i środowiska biznesu nagradzało najciekawsze pomysły i realizacje. W maju 2023 roku na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu odbyło się Międzynarodowe Sympozjum „Od kreacji do rzeczy” – 2023, w którym wzięło udział 18 prelegentów, wykładowców i doktorantów, a także studentów z ośmiu uczelni kształcących w dziedzinie sztuki, mody i projektowania. Sympozjum stało się płaszczyzną wymiany myśli, na temat różnych doświadczeń twórczo-dydaktycznych oraz aktualnego stanu badań dotyczących kierunków kształcenia oraz roli i znaczenia kreacji artystycznej w edukacji i projektowaniu zorientowanym na człowieka. Dla wielu młodych uczestników projektu była to szansa na rozwinięcie umiejętności komunikowania się przez sztukę, poznania oczekiwań środowiska i otwarcia na nowe możliwości współpracy artystycznej i zawodowej. Aktywności realizowane na przestrzeni sześciu lat pozwoliły uzyskać wymierne efekty artystyczne, naukowe, edukacyjne i społeczne.
VI edycja projektu „Od kreacji do rzeczy” jest formą ich podsumowania. Wernisażowi wystawy, który odbył się 28.06.2024 roku towarzyszyła okolicznościowa publikacja wydana przez WP-A UAM w Kaliszu i Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku pod redakcją autorki i koordynatorki projektu dr hab. Moniki Kostrzewy prof. UAM, która zawiera teksty i dokumentację fotograficzną prac uczestników projektu.
Tegoroczna edycja projektu była – jak powiedziała prof. UAM dr hab. Monika Kostrzewa, koordynator zamysłu – swego rodzaju podsumowaniem tak działalności Pracowni, jak i współpracy Wydziału z otoczeniem społecznym i gospodarczym oraz z zagranicznymi uczelniami artystycznymi. O projekcie z uznaniem wypowiadali się prof. UAM dr hab. Piotr Łuszczykiewicz, dziekan WP-A UAM, były już starosta kaliski Krzysztof Nosal, jak również Paweł Broński, prezes firmy Strima, który zamiast kwiatów wręczył pomysłodawczyni perłę barokową.
Prezentowana kolekcja sukienek jest inspirowana stylem space age odzwierciedlającym fascynację nowymi podbojami człowieka – w kosmosie. Cięcia konstrukcyjne są wyraźne, syntetyczne i opływowe. Futuryzm oddany jest za pomocą zaoblonych linii i przeważających kierunków wertykalnych – dążących ku niebu. Klimat projektów oscyluje między futuryzmem realizacji Paco Rabanne lat 60-tych a syntetyzmem form przemysłowych i sztuki przemysłowej. Kolekcja łączy w sobie przemysłowy potencjał możliwych do powtórzenia w produkcji masowej form z rękodzielniczym wykończeniem nawiązującym do technik wysokiego krawiectwa.
Michalina Pikuzińska-Kaczmarek – projektantka Kolekcji SPACE AGE