Od partnerstwa do rodzicielstwa
Nakładem Wydawnictwa Impuls ukazała się książka pt. „Od fascynacji partnerstwem do obowiązku rodzicielskiego” pod redakcją naukową Mirosławy Ściupider-Młodkowskiej i Agaty Matysiak-Błaszczyk. Praca jest owocem wspólnego projektu WP-A i WSE UAM.
Prezentowany czytelnikom zbiór to wieloaspektowe podejście do przemian w obrębie współczesnego partnerstwa, rodzinności i rodzicielstwa. Zjawisko uprzedmiotowienia relacji i wizja zawsze szczęśliwego związku czy rodzicielstwa, dbającego o jakość więzi, same w sobie są sprzeczne. Rodzicielstwo wolne od trosk (…) jest utopią, ponieważ rodzice inwestując w dzieci poprzez dodatkowe zajęcia i wybierając spośród gamy różnorodnych ofert instytucjonalnej pomocy, są coraz mocniej zlęknieni. Owładnięci szałem samodoskonalenia i kulturą perfekcjonizmu i konsumpcji, zarówno partnerzy, jak i rodzice tracą kierunkowskaz, tym samym przestają pojmować swoje rodzicielstwo w kategorii daru, a często jako ciężki obowiązek. Role kobiet, mężczyzn i dzieci ulegają dynamicznym przemianom, nie tylko na arenie zawodowej, rodzicielskiej, społeczno-kulturowej, publicznej i politycznej, powstaje wiele pytań o jakość przyszłych pokoleń.
Mając na uwadze próbę odpowiedzi na te pytania w książce znalazły się teksty zatroskanych pedagogów, psychologów, filozofów, socjologów, praktyków i teoretyków, którym podobnie jak redaktorkom zależy na interdyscyplinarnej debacie w temacie zmian w obrębie rodziny.
Żywimy głęboką nadzieję, że teksty wzbudzą zainteresowanie Czytelników, może nawet wywołają u nich niepokój, będąc pretekstem do dyskusji o zmianach rzeczywistości rodzinnej i związkowej, także w przestrzeniach instytucji edukacji i wychowania
Źródło: WPA-UAM