Odbyła się premiera książki “Skalmierzyce Nowe i Skalmierzyce w okresie międzywojennym 1919-1939”

„Skalmierzyce Nowe i Skalmierzyce w okresie międzywojennym 1919-1939” to pierwsza książka wydana staraniem skalmierzyckiego samorządu. Jak podkreślił w przedmowie jej autor Jerzy Wojtczak jest to "owoc wieloletniej żmudnej pracy oraz poszukiwań wszelkich informacji i dokumentów dotyczących historii regionu skalmierzyckiego." Zostały w niej zawarte informacje, które częściowo były już we fragmentach prezentowane w „Gazecie Skalmierzyckiej” lub przekazywane na konferencjach i prelekcjach historycznych. Zdecydowana większość tematów nie była jednak dotychczas nigdzie publikowana i z pewnością odkryjewielu czytelnikom kolejne, nieznane dotąd kartynaszej lokalnej historii.

Spotkanie, z racji osadzenia treści publikacji w latach międzywojennych, odbyło się w klimacie tego okresu. Nawiązywała do niego w oczywisty sposób nie tylko przedstawiona przez Jerzego Wojtczaka multimedialna prezentacja i opis zdjęć, które znalazły się na kartach książki, ale i piosenki Eugeniusza Bodo, Hanki Ordonówny, Mieczysława Fogga, Barbary Rylskiej czy Aleksandra Żabczyńskiego wykonywane tego wieczoru przez zespół Gentle Swing. Nie zabrakło dociekań o impuls, który był przyczynkiem dla powstania opracowania historii Nowych Skalmierzyc oraz Skalmierzyc sprzed 100 lat. “Pomysł ten padł ze strony burmistrza na jednej z konferencji historycznych w roku 2019. Książka powstała w pół roku, ale ze względu na pandemię przedłużał się proces wydawniczy. Trochę więc musieliśmy na nią poczekać. Mam nadzieję, że warto było. Nowe Skalmierzyce w okresie międzywojennym różnią się bowiem od innych miast. Miejscowość narodziła się jakby z popiołów. Po I wojnie ludność niemiecka wyjechała, na nowo napłynęli Polacy z okolicznych miejscowości, żołnierze powrócili z frontu. Zaczęto tworzyć nową, międzywojenną historię.”

Do tematu powstania książki odniósł się również burmistrz Jerzy Łukasz Walczak: “Po raz pierwszy w historii naszego samorządu wydaliśmy książkę. Naszą – w takim sensie, że o naszej przeszłości, wydaną przez nas i dla nas, a także napisaną przez naszego mieszkańca, Jerzego Wojtczaka. Obecnie to już emeryt, ale zawodowo wykonywał jakże skalmierzycki zawód. Był kolejarzem, a więc wspaniale wpisuje się to w nasze tradycje. Najważniejsze jednak, że Pan Jerzy to wielki pasjonat historii. Mamy szczęście, że nie historii antycznej, średniowiecza, Polski czy świata, ale naszej lokalnej. Piękne, że potrafi się tą pasją z nami dzielić poprzez setki artykułów w „Gazecie Skalmierzyckiej”, liczne prelekcje i wystawy. Jako samorząd zawsze możemy na niego liczyć. Myślę, że nie powstawała ona w pół roku. To wynik kilkudziesięcioletniej pracy, poszukiwań, poświęcenia, które w pół roku zostało uporządkowane. W momencie kiedy rozmawialiśmy o jej powstaniu, Pan Jerzy chyba już ją miał w swojej głowie. […] Chylę przez Panem czoła za całokształt Pańskiej społecznej pracy i proszę o kolejne opracowania czy to okresu wojennego, czy powojennego. Podziękowań tego dnia było więcej. Na ręce Jerzego Wojtczaka złożył je także poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak, zaś autor wyraził swą wdzięczność włodarzowi oraz zespołowi redakcyjnemu, przy pomocy którego publikacja powstała. 

Na premierę, która miała miejsce 28 listopada w sali widowiskowej „Stare Kino” przybyli m.in. poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak, władze samorządowe z burmistrzem Jerzym Łukaszem Walczakiem oraz przewodniczącym Rady Gminy i Miasta Tadeuszem Orzechowskimi radnymi, ks. kanonik Sławomir Nowak, działacze i pracownicy kultury, sportu oraz organizacji społecznych, mieszkańcy oraz miłośnicy historii.

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Balony i butelki, czyli kilkanaście worków porzuconych odpadów na Torowej

19 stycznia 2022

Temat oraz problem zaśmiecania nie jest niestety nowy i choć...

czytaj więcej»

Zwycięstwo na początek 2022 roku

19 stycznia 2022

Siatkarki MKS-u Kalisz udanie rozpoczęły 2022 rok. W piętnastej kolejce...

czytaj więcej»

30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

19 stycznia 2022

30 stycznia 2022 roku odbędzie się 30. finał WOŚP, w...

czytaj więcej»

Rocznica rozstrzelania żołnierzy Armii Krajowej

19 stycznia 2022

W podkaliskim Skarszewie, 19 stycznia 1945 roku, hitlerowcy dokonali rozstrzelania...

czytaj więcej»

Bartłomiej Maćczak poza KKS-em

19 stycznia 2022

Po półtora roku gry w barwach Dumy Kalisza, napastnik Bartłomiej...

czytaj więcej»

“Jeszcze Polska nie zginęła” – wystawa ku pamięci Józefa Wybickiego

19 stycznia 2022

Rok 2022 jest rokiem Józefa Wybickiego. Jego sylwetkę oraz dokonania...

czytaj więcej»

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter