Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Oddadzą hołd bohaterom

Młodzież, grupy rekonstrukcji historycznej oraz samorządowcy z naszego regionu wezmą udział w obchodach 80 rocznicy zdobycia Monte Cassino. Dziś rozpoczęli swoją podróż do Włoch.

Wyjazd jest pokłosiem współpracy Gminy Ceków-Kolonia z Gminą Piedimonte San Germano. Wójt Gminy Mariusz Chojnacki od wielu lat zaangażowany jest w upamiętnianie wydarzeń historycznych oraz postaci które zapisały się w polskich dziejach a są związanych z gminą Ceków-Kolonia. Trzech mieszkańców gminy kanonier Bolesław Gałązka, kapral Józef Łyszczyński oraz kapral Antoni Benc zdobywali przed 80laty klasztor na Monte Cassino. Kapral Antoni Benc, który zmarł wyzwalając Piedimonte San Germano, ma zostać uhonorowany tablicą pamiątkową ufundowaną przez społeczność gminy polskiej i włoskiej.

Młodzież odwiedzi m.in Watykan, gdzie weźmie udział w audiencji generalnej z papieżem Franciszkiem. Kołowo do Włoch wybiera się także Grupa Rekonstrukcji Historycznej 25 Dywizji Piechoty Ziemi. Obchody rocznicowe potrwają kilka dni. Ich kulminacja będzie miała miejsce 18 maja, kiedy to odbędzie centralna uroczystość z udziałem prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz prezydenta Republiki Włoskiej Sergio Mattarelli. Za to 31 sierpnia w gminie Ceków-Kolonia odbędzie się rekonstrukcja historyczna związana ze zdobywaniem klasztoru.

Atak wojsk alianckich na Monte Cassino rozpoczął się 11 maja 1944 r. o godz. 23:00 od silnego ostrzału artyleryjskiego pozycji niemieckich. 18 maja oddziały 2 Korpusu Polskiego zdobyły ruiny klasztoru benedyktynów na Monte Cassino. W czasie walk zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. Dzięki przełamaniu niemieckich umocnień na linii Gustawa 4 czerwca 1944 r. do Rzymu wkroczyli Amerykanie.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze