Baner (1200 x 200 px) (1)
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Ogromny sukces kaliszanina – wysłał satelitę w kosmos

Kaliszanin Filip Tomczyk jest inicjatorem prac i koordynatorem technicznym polskiego satelity HYPE, który w ramach misji Transporter-12 od kilku dni prowadzi badania z kosmosu. Projekt, którym kieruje pochodzący z naszego miasta konstruktor, zainicjowano w 2023 roku.

Filip Tomczyk pochodzi z Kalisza. Wychował się w dzielnicy Piskorzewie, uczył się m.in. w ówczesnym Zespole Szkół nr 7 na Zagorzynku. Na studia wyjechał do Krakowa, gdzie w 2019 roku tamtejszej Akademii Górniczo-Hutniczej podjął naukę na kierunku informatyka i systemy inteligentne. Już jako student założył dwa lata temu koło naukowe SatLab AGH, skupiające około 40 pasjonatów kosmosu realizujących ambitne projekty inżynieryjne, którzy pracowali także nad polskim satelitą HYPE.

Koordynację nad przedsięwzięciem objął kaliszanin Filip Tomczyk. Jego zadaniem było zaprojektowanie architektury systemu, nadzór nad zespołami pracującymi nad poszczególnymi elementami satelity oraz dopilnowanie, by wszystkie tworzyły spójną całość.

Od dziecka zafascynowany kosmosem, informatyką i elektroniką, dziś Filip rozwija te pasje, przewodząc pracom w zakresie technologii kosmicznych na AGH – od projektowania satelitów po budowę niezbędnej infrastruktury naziemnej.

– Cieszą nas sukcesy osiągane przez kaliszan, którzy rozsławiają nasze miasto i kraj na świecie. Tym bardziej, że pan Filip zamierza w najbliższym czasie wrócić do rodzinnego miasta, aby prowadzić warsztaty dla uczniów, którzy będą mogli obejrzeć kopię satelity HYPE, dowiedzieć się jak tworzy się misje kosmiczne oraz wysłać zdjęcie na pokład satelity krążącego wokół Ziemi – mówi prezydent Krystian Kinastowski.



14 stycznia, w ramach misji Transporter-12, rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę satelitę HYPE – najmniejszą tego typu konstrukcję w Polsce i pierwszą w pełni opracowaną przez studentów. Na wysokości około 525 km urządzenie prowadzi pionierską misję, obserwując m.in. stan lasów i aktywność wulkaniczną przy pomocy miniaturowego spektrometru. Dodatkowo, na składanym ramieniu zainstalowano niewielką kamerę do wykonywania „selfie” satelity na tle Ziemi, promując w ten sposób polskie osiągnięcia technologiczne.

Informacja Prasowa Kancelaria Prezydenta Miasta, fot.: archiwum prywatne Filipa Tomczyka

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze