Oliwiecka: Oczekujemy nie PR-owych, a odważnych działań

Odnośnie zieleni w Kaliszu ostatnio jest dosyć głośno, a to wszystko za sprawą planowanej przebudowy ulicy Częstochowskiej i związanej z nią wycinki kilkudziesięciu drzew oraz krzewów. Dziś w Parku Miejskim, najprawdopodobniej najprzyjemniejszym w tak gorące dni miejscu w mieście, odbyła się konferencja radnych Polski 2050.

Mieszkańcy Kalisza szczególnie w tak upalne dni doceniają rolę dużych drzew w mieście. Z tego względu radni Polski 2050 podczas sesji Rady Miasta poruszyli temat ulicy Częstochowskiej. jako klub złożyli również wniosek do prezydenta o wstrzymanie postępowania przetargowego, zmianę projektu i zaplanowanie nowych nasadzeń, których w obecnym projekcie jest stosunkowo mało, szczególnie wzdłuż chodnika i ścieżki rowerowej.

W ostatnim czasie docierały do nas także informacje odnośnie odbetonowywania miasta. Na profilu prezydenta mogliśmy oglądać zdjęcia z nowo powstałego skweru przy skrzyżowaniu Górnośląska-Polna. Radni podkreślają jednak, że prawie w tym samym momencie na osiedlu Dobrzec przy ulicy Wyszyńskiego zabetonowano tereny zielone, bez wskazania, zdaniem radnych, jakiejkolwiek funkcji dla tego terenu.

Od prezydenta miasta oczekujemy nie PR-owych, a systematycznych, strategicznych i odważnych działań. Klimat ulega zmianie, posiadamy plan adaptacji miasta Kalisza do zmian klimatu, gdzie są konkretne wytyczne. Jednym z nich jest unikanie tworzenia tzw. „wysp ciepła” i ograniczanie betonowania. Apelujemy do prezydenta, aby działania w zakresie polityki zielonej były z perspektywą na pokolenia, a nie na kadencję – podkreśliła radna Barbara Oliwiecka.

O tym, że drzewo w donicy nigdy nie zastąpi drzewa w gruncie i nie poprawi mikroklimatu mówił podczas konferencji radny Piotr Mroziński.
W donicach na ulicy Zamkowej i Śródmiejskiej posadzone zostało 30 drzew. Dziś rano to sprawdziłem – na ulicy Śródmiejskiej z dwunastu drzew, dwa rokują na jako takie przeżycie, na ulicy Zamkowej jest to połowa. Należy jednak pamiętać, że to stan po pierwszym roku, w związku z czym zakładamy, że później będzie tylko gorzej. Nie wspomnę już o ogromnych kosztach takich przedsięwzięć. To wszystko i wiele innych pytań będzie można znaleźć w interpelacji, którą złożę jeszcze dziś.

Radny podkreślił również, że pierwsze kroki, które powinniśmy podjąć w przypadku takich inwestycji to przede wszystkim zinwentaryzowanie instalacji teletechnicznych, wodnych, kanalizacyjnych. W tej chwili istnieje wiele systemów umożliwiających nasadzenie drzew w gruncie na różnego rodzaju łączach czy kanalizacjach, w związku z tym stwierdzenie prezydenta, że albo mamy drzewa w donicach albo w ogóle, zdaniem radnego, mijają się z prawdą.

Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza i Bogumił Nowak, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu podpisali listy intencyjne dotyczące podjęcia współpracy w zakresie realizacji inwestycji związanych z regulacją cieków wodnych Piwonia i Krępica.
W związku z tym radna Magdalena Walczak złożyła wczoraj interpelację o udostępnienie projektu odnośnie wycinki drzew w tych miejscach.
Bardzo proszę pana prezydenta, aby przesłał mi wszystkie projekty wraz z uzasadnieniem i założeniami odnośnie wycinki drzew. Rozumiem, że przy regulacji koryta cieków jakieś prace muszą zostać wykonane, natomiast można to zrobić tak, by najwięcej tej zieleni zostało zachowane i o to będę zabiegać – powiedziała radna.

– Wycięcie dużego drzewa nigdy nie będzie zrekompensowane zasadzeniem nawet 10 małych drzew. Dodatkowo, o drzewa nowo posadzone trzeba dbać ze szczególną uwagą, a tego w naszym mieście zdecydowanie brakuje – dodała na zakończenie Barbara Oliwiecka. 

Radni przypomnieli również o poniedziałkowym flash mobie, który ma na celu “obudzenie władz miasta”. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Ranking najbogatszych samorządów – jak wypadły samorządy z regionu?

7 sierpnia 2022

Ukazał się najnowszy ranking najbogatszych samorządów, przygotowany przez Pismo Samorządu...

czytaj więcej»

Wielkopolski Dzień Pszczół na Zawodziu

7 sierpnia 2022

czytaj więcej»

Trwa rekrutacja do Akademii Prawa Unijnego

7 sierpnia 2022

Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości ogłosiła nabór do II edycji programu...

czytaj więcej»

Stracona szansa na zwycięstwo – KKS z remisem u siebie

7 sierpnia 2022

Pechowa końcówka meczu i spory niedosyt. Kakaesiakom nie udało się...

czytaj więcej»

Stochniałek: Opieka nad pacjentami jest dla nas jedną z najważniejszych kwestii

7 sierpnia 2022

Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, postanowiła odnieść się do...

czytaj więcej»

Katarzyna Wieczorek i Kwartet Smyczkowy Folusz wystąpili w Parku Przyjaźni

7 sierpnia 2022

czytaj więcej»