baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

„One Nagrodzone” – wystawa Marty Czarneckiej i Magdaleny Przywary

One Nagrodzone: Marta Czarnecka i Magdalena Przywara. Oczekiwanie i Spełnienie. Wystawa pod tym tytułem prezentuje prace dwóch artystek, które w ramach trzeciej edycji A-Kumulacji 2021 otrzymały Nagrodę Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej

Artystki poruszają problemy związane z emocjami i odczuwaniem oraz realizują swoje artystyczne wizje za pomocą różnych środków (w tym asamblażu). Ich twórczość dotyka delikatnej materii uczuć, oczekiwań, niespełnienia i konsekwencji związanych z utraconymi szansami.

Prace Marty Czarneckiej są próbą zmaterializowania artystycznego rozedrgania, zatrzymania tego, co chwilowe, ulotne i nie do końca zdefiniowane. To swoiste konstrukcje niebytu, nienazwania i zaledwie zarysowania marzeń, których realizacja może nawet przerazić. Artystka ciągle oscyluje na granicy realności i podszytego lękiem pragnienia. Jej niepewność dotycząca życia, losu czy przeznaczenia udziela się widzom oraz zachęca do zadawania pytań o to, czy starczyło im odwagi do realizacji własnych marzeń. W nieskończonych i ulotnych dziełach, pełnych niespełnionych pragnień, odbiorcy odnajdują odbicie prywatnych tęsknot i dążeń, które z różnych przyczyn odłożyli na później.

Twórczość Magdaleny Przywary z kolei emanuje różnorodnością. Najważniejsza praca to oczywiście instalacja „Przywary Przywary”, która zdaje się wchodzić w artystyczny dialog z konstrukcjami Marii Pinińskiej-Bereś. Subiektywnie pokazana przez artystkę cielesność nie zachwyca tabloizacją ciała. Jest to niewystylizowana i nieperfekcyjna struktura, która w przewrotny sposób ma ukazać przewagę wartości duchowych nad estetyczno-zmysłowymi. Dopełnieniem tej osobistej historii „materialności” człowieka są cztery inspirowane światem roślin ceramiczne rzeźby w kształcie popiersi oraz prace na papierze, w których nieoczywistość malowania tuszem zdaje się potwierdzać niezbywalną wartość spraw duchowych.

Kuratorka wystawy: Małgorzata Paszylka-Glaza (Muzeum Narodowe w Gdańsku), koordynacja ze strony Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej: Joanna Walczak.

Wystawa czynna: 25 lutego–30 kwietnia 2022

Wernisaż wystawy: 24 lutego 2022 r. o godz. 18:00

Miejsce: Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza, ul. Kolegialna 4 (wejście od ul. Łaziennej)

Źródło: Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej 

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze