Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Opatówek ze wsparciem dla uchodźców oraz partnerskiej miejscowości Marianówka!

Gmina Opatówek z wielkim zaangażowaniem wspiera swoich ukraińskich przyjaciół. Organizowane są zbiórki dla partnerskiej miejscowości – Marianówka. Wsparcie płynie również dla rodzin przebywających w gminie. Burmistrz apeluje o pomoc mieszkańców.

Marianówka jest niewielkim osiedlem typu miejskiego położonym w obwodzie żytomierskim na Ukrainie. W październiku 2016 r. przedstawiciele gminy Opatówek udali się do Marianówki na Ukrainie z wizytą, której głównym celem było podpisanie listu intencyjnego wyrażającego wolę nawiązania w przyszłości partnerskich relacji przez oba samorządy.

Gmina Opatówek zwróciła się z prośbą o wsparcie finansowe na rzecz mieszkańców miasta Marianówka dotkniętych sytuacją wojenną na UkrainieWpłat można dokonywać pod adresem: Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego nr konta: PL 09 1600 1462 1847 3641 5000 0007, z dopiskiem: „Dla Marianówki”.

Udało nam się wysłać już kilka samochodów, zawierających dary różnego rodzaju. W pierwszym transporcie zostały one odebrane przez mieszkańców oraz przedstawicieli władz tuż przy samej granicy. Dary przeznaczone były dla cywilów, zdecydowanych pozostać na miejscu oraz dla mężczyzn, którzy utworzyli wojska obrony terytorialnej, mające na celu ochronę majątków. Staraliśmy wyposażyć ich w ciepłą odzież, śpiwory, karimaty, różnego rodzaju opatrunki medyczne. Zależy nam na tym żeby ta pomoc docierała również z uwagi na fakt, iż około 70% Ukraińców zamieszkujących tamte rejony deklaruje, że posiada korzenie Polskie – powiedział Sebastian Wardęcki, burmistrz Opatówka

Gmina Opatówek planuje pod koniec tygodnia wysłać kolejny transport, jednocześnie apelując o pomoc w kompletowaniu najpotrzebniejszych rzeczy i produktów, których zaczyna brakować w ukraińskich sklepach. Podkreśla fakt, że Marianówka jest niewielką miejscowością, przez co dostęp do najważniejszego asortymentu jest dodatkowo utrudniony.

Potrzebne będą między innymi:

– żywność,
– leki,
– plastry, strzykawki, bandaże, opatrunki,
– środki czystości,
– karimaty,
– śpiwory,
– koce zwykłe i termiczne,
– łóżka składane,
– termosy,
– płaszcze nieprzemakalne,
– powerbanki do zasilania telefonów komórkowych w punktach oporu.

Do Gminnego Ośrodka Kultury w Opatówku, mieszczącego się przy Kościelnej 2 można przekazywać konserwy oraz mielonki, które zostaną dostarczone wojskom ukraińskim oraz obronie terytorialnej.

O ile będzie taka możliwość, chcemy kontynuować pomoc w kolejnych tygodniach. Na dzień dzisiejszy te kanały są jeszcze drożne, ale nie wiadomo jak sytuacja będzie wyglądała za parę chwil. Na razie ryzykują, ale docierają na miejsce, jednak należy mieć na uwadze fakt, że front jest ruchomy. Marianówka znajduje się pod Żytomierzem, czyli w miejscu, w którym de facto są już bombardowania – dodaje burmistrz

Gmina Opatówek utworzyła również specjalną skrzynkę mailową: opatowek.ukraina@gmail.com, za pośrednictwem której mieszkańcy Gminy Opatówek mogą zgłaszać wolę i rodzaj pomocy.

Od 1 marca został uruchomiony GMINNY PUNKT INFORMACYJNY w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opatówku, Pl. Wolności 18; czynny codziennie w godz. 08:00-15.00.

Osoby chętne do przyjęcia pod swój dach rodziny z Ukrainy proszone są o kontakt z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Opatówku, Pl. Wolności 18, tel. kontaktowy (62) 76-18-425, oraz tel. kom: 786815965, 609334655 lub na adres e-mail: opatowek.ukraina@gmail.com.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Gminny Ośrodek Zdrowia w Opatówku, przy ul. Kościelnej 13 będzie udzielał pomocy medycznej obywatelom Ukrainy przebywającym na terenie Gminy w godzinach otwarcia Ośrodka Zdrowia.

Jako gmina przyjęliśmy do siebie wiele rodzin z Marianówki oraz innych, okolicznych miejscowości. Z uwagi na to, że zatrudniamy u siebie wielu obywateli Ukrainy, aktualnie dołączyły do nich także ich rodziny. Na ten moment znajduje się u nas kilkaset uchodźców, staramy się zadbać także o nich. Posiadamy budynek po byłej szkole, przygotowany na przyjęcie obywateli Ukrainy jednak na dzień dzisiejszy wszystkie osoby, które do nas trafiły, znalazły schronienie wśród rodzin oferujących swoją pomoc. Prowadzimy również rekrutacje do szkół i przedszkoli. Od przyszłego tygodnia zacznie funkcjonować specustawa, dzięki niej będziemy w stanie rozpocząć procesy rejestracji poprzez zakładanie peseli. Pozwoli to na zweryfikowanie liczby przebywających u nas uchodźców oraz określenie jaki procent z nich stanowią dzieci, a co za tym idzie przygotować się na działania ze strony edukacyjnej – komentuje Sebastian Wardęcki

źródło: Gmina Opatówek

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze