baner_FBAnt
Projekt Poznań
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Operis.Artis z podwójnym wernisażem Kruczkowskiej i Jędrala w Kaliszu

Już dziś o godzinie 18:00 odbędzie się wyjątkowy podwójny wernisaż wystaw Iwy Kruczkowskiej-Król oraz Jacka Jędrala w CKiS. Wydarzenie to efekt współpracy pomiędzy galerią Operis.Artis w Antoninie, GOK w Przygodzicach, a kaliskim centrum kultury.

Iwa Kruczkowska-Król to urodzona w Zabrzu absolwentka Krakowskiej ASP. Uzyskała dyplom z malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Jacka Waltosia z aneksem z tkaniny unikatowej u prof. Lilli Kulki w 2004 r. Ma także dyplom ze specjalności scenografia pod kierunkiem prof. Krystyny Zachwatowicz-Wajda. W latach 2011-2012 studia podyplomowe na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 2017 roku uzyskała tytuł doktora sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od tego samego roku jest pracownikiem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W latach 2010 do 2014 była członkiem Zarządu Okręgu Krakowskiego ZPAP, a od 2014 do 2018 członkiem Zarządu Głównego ZPAP.

Interesuje mnie stosunek człowieka do natury, rozumianej tutaj, jako świat flory, fauny oraz przyrody nieożywionej. Projekt treściowo inspirowany jest filozofią zen i traktowaniem natury jako źródła inspiracji pozwalających zachować dystans wobec spraw uważanych zwykle (a więc najczęściej – pozornie) za najważniejsze, a także pozwalających zauważyć rzeczy drobne, pozornie nieistotne, wskazując na inne, niż materialne wartości istotne dla współczesnego człowieka.

Obok fascynacji naturą i dostrzeganiem pozornie nieistotnych elementów, bardzo ważną rolę w mojej twórczości zajmuje człowiek. Człowiek widziany poprzez pryzmat podróży w swojej codzienności, tak odmiennej z perspektywy kogoś, kto w nią wchodzi. Bezpośrednim bodźcem tych doświadczeń są spotkania z inną kulturą, inną naturą człowieka i przyrody, dające mi odczucie świeżości spojrzenia, taką jakiej można doświadczyć tylko w dzieciństwie, kiedy wszystko jest nowe inne i fascynujące. I to właśnie jest spójny element dla fascynacji naturą i podróżami, to możliwość trwania bez czasu w oderwaniu od rutyny, ale za to w świeżej czujności zachwytu.

Iwa Kruczkowska-Król

Kruczkowska-Król zorganizowała ponad 20 wystaw indywidualnych i uczestniczyła w ponad 200 wystawach zbiorowych w kraju oraz za granicą, często będąc kuratorem tych wystaw. Była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana podczas konkursów malarskich i honorowana stypendiami twórczymi Miasta Krakowa oraz Marszałka Województwa Śląskiego. Brała udział w wielu pobytach rezydencjalnych, plenerach oraz wystawach (w Japonii, USA, Francji, Niemczech, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Rosji, Ukrainie, Bułgarii, Litwie, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Holandii, Belgii, Indiach, Rumunii, Gruzji, Szwajcarii). Zajmuje się malarstwem, scenografią, tkaniną unikatową i edukacją artystyczną. Jest jedną z laureatek konkursu „Twoja wystawa” zorganizowanego przez Galerię Operis.Artis w Antoninie.

Z kolei drugi z nietuzinkowych artystów – Jacek Jędral, to twórca niemal anonimowy, sam przyznaje, że maluje raczej dla siebie samego. Jego prace do tej pory znaleźć można było jedynie na jego autorskim profilu facebookowym. W 2019 roku dał się namówić na udział w wystawie „Dwoistość Świata”, prezentowanej w Gdańsku, Wrocławiu i Czeladzi. Po raz drugi zaprezentował swoje prace w galerii Operis.Artis w Antoninie. Tym razem z twórczością artysty możemy zapoznać się na wystawie zatytułowanej „Po ciemku/po cichu” w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Poza malarstwem zajmuje się także rzeźbą.

Obrazy Jacka Jędrala balansują gdzieś na skraju dwu światów: tego realnego i tego, którego zobaczyć się nie da. Stonowana i ciemna kolorystyka wprowadza nastrój niezwykłej tajemnicy. Szerokie krajobrazy z niknącymi w nich postaciami pod ciemnymi ołowianymi chmurami, samotni ludzie w pustych, surowych pomieszczeniach, dziwna cisza spowijająca niemal każdą ze scen. W każdym z obrazów Jędrala ukryta jest jakaś opowieść, czekająca na wydobycie, w czym autor zbytnio nie pomaga, przyglądając się kolejnym wydarzeniom z oddali, w rozmyciu półcienia, w mnóstwie niedopowiedzeń.

Wystawy będą dostępne dla zwiedzających do 20 lutego.

Źródło: Galeria Operis.Artis w Antoninie, GOK w Przygodzicach, CKiS


















Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze