Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Opłata targowa zniknie? Jest projekt prezydenta

Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski zdecydował o przedłożeniu Radzie Miasta Kalisza projektu uchwały, który zakłada, że obowiązująca w Kaliszu opłata targowa zostanie zlikwidowana. Jeśli radni Miasta Kalisza 30 listopada 2023 roku poprą projekt, handlarze i rolnicy sprzedający swoje produkty na kaliskich targowiskach od 1 stycznia 2024 roku nie będą musieli uiszczać dodatkowych opłat za miejsce na targu.

Dotychczasowe stawki opłaty targowej wahają się od 2 zł za metr kwadratowy (produkty rolno-spożywcze i kwiaty), przez 5 zł (pozostałe produkty), aż po nawet 50 zł za metr kwadratowy (przy sprzedaży największych gabarytowo aut). Inkasentami opłaty są: Giełda Kaliska sp. z o.o. (na targowiskach przy ul. Nowy Rynek, 3 Maja, Legionów, Aleja Wojska Polskiego, Braci Gillerów 2-16 oraz na targowiskach zlokalizowanych na placach i ulicach miasta) oraz P.H.U. WABEK Pawlak i Dudczak spółka jawna (skrzyżowanie ul. Babina i Nowy Rynek).

Inkasenci pobierają prowizję w wysokości 9% od większości targowisk, 50% w przypadku targowiska na Giełdzie przy ul. Braci Gillerów oraz 20% w przypadku targowisk zlokalizowanych na placach i ulicach miasta. Łącznie do budżetu Miasta Kalisza 2023, według planu, z opłaty targowej wpłynąć miało ok. 300 000 zł. To niecałe pół promila całości dochodów budżetu na 2023 rok.

W uzasadnieniu wniesionego przez prezydenta Krystiana Kinastowskiego projektu uchwały czytamy:

Rezygnacja z poboru opłaty targowej na terenie miasta Kalisza ma na celu aktywizację podmiotów prowadzących działalność na targowiskach oraz rozwój tradycyjnych form handlu i zaopatrzenia mieszkańców w świeże i dobrej jakości produkty spożywcze. Opłata targowa stanowi dodatkowe obciążenie finansowe w prowadzonej działalności i jest jedną z opłat, którą muszą uiszczać. Na przestrzeni ostatnich lat na terenie miasta Kalisza sukcesywnie obserwuje się spadek wpływów do budżetu miasta z tytułu opłaty targowej.

O tym, czy projekt od 1 stycznia 2024 roku wejdzie w życie, zdecydują radni Miasta podczas głosowania 30 listopada 2023 roku.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze