Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Oratorium na Boże Narodzenie. Pierwsza gwiazdka w Filharmonii Kaliskiej w doborowym towarzystwie wybitnych artystów

W piątek 15 grudnia Filharmonia Kaliska zaprasza na wspólne muzyczne przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia podczas wykonania Oratorium Na Boże Narodzenie kaliskiego kompozytora Fryderyka Stankiewicza z udziałem wokalistów Mietka Szcześniaka i Karoliny Stankiewicz, wybitnego flecisty Romualda Szałka oraz aktora Teatru im. W. Bogusławskiego – Lecha Wierzbowskiego, a także chórów dziecięcych szkół muzycznych z Kalisza i Turku. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu publiczności koncert odbędzie się dwa razy – o godz. 17.00 i 19.00.

Świąteczne zakupy, świąteczne porządki oraz świąteczna krzątanina i wszystkie ważne sprawy, które koniecznie trzeba zakończyć przed Wigilią – tyle rzeczy rozprasza każdego z nas na wiele dni przed właściwym terminem Świąt Bożego Narodzenia, że łatwo zapominamy o tym, jak ważne jest, by się zatrzymać w tym biegu – choćby na chwilę. Zatrzymać i zasłuchać w dźwięki kojącej zmysły muzyki, której najważniejszym celem jest przygotowanie słuchaczy na przyjście najradośniejszych świąt w naszym kalendarzu. 15 grudnia Filharmonia Kaliska zaprasza na koncert, podczas którego melomani wszystkie przedświąteczne troski, choćby tylko na czas trwania tej muzycznej uczty, będą mogli zamienić na prawdziwe duchowe przeżycia, już na dobre rozbudzające atmosferę ciepła domowego ogniska i rodzinnych spotkań.

Oratorium Na Boże Narodzenie kaliskiego kompozytora Fryderyka Stankiewicza swoją premierę sceniczną miało w 2005 roku. Nieco wcześniej autor znany z twórczego dorobku zasobnego w kompozycje kolęd oraz wielu innych muzycznych form został zauroczony wierszem Katarzyny Kryśków – wówczas uczennicy jednego z kaliskich liceów. Tekst Opowiedz mi mamo trafił na trudny czas w życiu kompozytora związany z utratą matki, a jednocześnie był dla niego niezwykłą, twórczą iskrą, która sprawiła, że praca nad partyturą Oratorium trwała zaledwie jeden wieczór! Od czasu wspomnianej premiery Oratorium Na Boże Narodzenie wybrzmiało już na wielu polskich scenach, m.in. w Warszawie, Zamościu czy Bydgoszczy.

Fryderyk Stankiewicz mówiąc o swoim dziele szczególnie podkreśla jego rodzinny charakter, co odnosi się wprost nie tylko do treści samego libretta, ale także dobrze opisuje atmosferę niemal stałego zespołu wykonawców, który od lat spotyka się, by na nowo wydobyć i opisać muzyką to, co najcenniejsze w Świętach Bożego Narodzenia – miłość do bliskich. Podczas koncertu w rolach solistów usłyszymy wybitnego wokalistę nierozerwalnie związanego z Kaliszem – Mietka Szcześniaka oraz Karolinę Stankiewicz, córkę Fryderyka Stankiewicza prowadzącą własną szkołę wokalną. W gronie bliskich przyjaciół-wykonawców znaleźli się także flecista Romuald Szałek, którego partie stanowią niezwykle ważną część całego utworu przenoszącą nas swoim brzmieniem w okolice betlejemskiej stajenki, a także Lech Wierzbowski, jeden z najwspanialszych aktorów Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego. Podniosły charakter dzieła podkreśli również występ dwóch dziecięcych chórów złożonych z uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. H. Melcera w Kaliszu (Małgorzata Piotrowska przygotowanie chóru) oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. W. Lutosławskiego w Turku (Piotr Mytkowski przygotowanie chóru). Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej w ten wyjątkowy przedświąteczny wieczór poprowadzi dyrektor Ruben Silva.

Wykonanie ORATORIUM NA BOŻE NARODZENIE odbędzie się w piątek, 15 grudnia o godz. 17.00 i 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej (Aula UAM).  Bilety w cenie 80 zł  (bilet normalny) i 60 zł (bilet ulgowy) do nabycia online poprzez stronę filharmoniakaliska.pl i serwis bilety24.pl oraz w kasie Filharmonii Kaliskiej, przy ul. Aleja Wolności 2.

Informacje

Oratorium Na Boże Narodzenie

15 grudnia 2023 r., godz. 17.00 i 19.00

Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej,

Aula Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM, ul. Nowy Świat 28/30

Bilety

80 zł (normalny), 60 zł (ulgowy)

Bilety24.pl: https://www.bilety24.pl/organizator/filharmonia-kaliska-955.html

Program

Oratorium Na Boże Narodzenie

Fryderyk Stankiewicz – muzyka

Katarzyna Kryśków – słowa

Wystąpią:

Mieczysław Szcześniak — wokal

Karolina Stankiewicz — wokal

Romuald Szałek — flety proste

Lech Wierzbowski — recytacje, wokal

Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. H. Melcera w Kaliszu

– Małgorzata Piotrowska przygotowanie chóru

Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. W. Lutosławskiego w Turku

– Piotr Mytkowski przygotowanie chóru

Ruben Silva – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

Źródło: Filharmonia Kaliska

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze