Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Ostatnie pożegnanie Jerzego Aleksandra Splitta – archeologa, historyka, wieloletniego pracownika i dyrektora MOZK

23 lutego odbył się pogrzeb człowieka, dla którego zgłębianie i dokumentowanie dziejów Kalisza było życiową pasją. Także samorządowca: pan Jerzy Aleksander Splitt był radnym pierwszej kadencji Rady Miejskiej Kalisza i członkiem Zarządu Miasta w latach 1993-1994.

Jerzy Aleksander Splitt urodził się 11 lipca 1957 r. w Złotowie. Był absolwentem wydziału historycznego Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza w Poznaniu. Od 1982 r. był pracownikiem Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, a w latach 1997-2015 jego dyrektorem.

Był również autorem lub współautorem wielu książek oraz artykułów naukowych i popularnonaukowych, a także pomysłodawcą i organizatorem licznych wystaw muzealnych. Był współinicjatorem zagospodarowania wczesnośredniowiecznego grodu na Zawodziu i dwóch filmów pod wspólnym tytułem „Wyprawa po bursztyn”.

W latach 1990-94 był radnym Rady Miejskiej Kalisza. Był także członkiem-założycielem Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
W uznaniu szczególnych zasług, został w ubiegłym roku wyróżniony Odznaką Honorową Miasta Kalisza.

Swoją wiedzą służył również przy projektowaniu przebudowy Głównego Rynku. To z jego pomocą przygotowano treść zapisów na tablicach, przedstawiających daty najważniejszych wydarzeń w historii Kalisza, które pojawią się na zrewitalizowanej płycie Głównego Rynku.

Odszedł 20 lutego, w wieku 64 lat. Był kaliszaninem z wyboru. Człowiekiem niezwykle skromnym, pasjonatem i badaczem historii Kalisza. Stanowił autorytet dla współpracowników oraz osób zajmujących się dziejami naszego miasta i Wielkopolski. Aktywnie działał w Towarzystwie Miłośników Kalisza, Kaliskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk oraz w kaliskim Oddziale PTTK.

 Wraz z jego odejściem Kalisz stracił zaangażowanego badacza i popularyzatora historii regionu.

Msza św. pogrzebowa odprawiona została w kościele p.w. Najświętszej Rodziny ss. Nazaretanek. Prochy Jerzego Aleksandra Splitta spoczęły na Cmentarzu Komunalnym w Kaliszu.

źródło: Prezydent Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze