Ostrowska ortopedia w czołówce

Ostrowska ortopedia wyrosła na krajowego lidera w zakresie leczenia skomplikowanych złamań kości piętowych z użyciem gwoździa śródszpikowego. Do szpitala przyjeżdżają szkolić się medycy z wielu krajów, a ostatnio doświadczenia ostrowskich ortopedów zdominowały międzynarodowe webinarium.

Dziesięć lat temu dr Mario Goldzak i prof. Patrick Simon lekarze z Francji przeprowadzili pierwsze operacje leczenia złamań kości piętowej z użyciem gwoździa śródszpikowego. Miniinwazyjna technika i nowoczesny implant były  rewolucją w  leczeniu  tych skomplikowanych złamań. Wymierny wkład w rozwój metody w Polsce mają ostrowscy ortopedzi, którzy jako pierwsi przeprowadzili taką operację w 2012. Do chwili obecnej w Ostrowie wykonano ponad 450 operacji. Jeśli na świecie zaimplantowano do tego czasu 4000 gwoździ, to średnio dziesiąty został założony  w naszym szpitalu.

Ostrowski Szpital stał się też centrum szkoleniowym dla lekarzy z kraju i zza granicy. Zorganizowano w tym okresie 3 międzynarodowe  kursy, w których uczestniczyli lekarze z Izraela, Włoch, Białorusi, Ukrainy i Francji oraz kilkanaście szkoleń dla polskich ortopedów. Doświadczenia ostrowskich ortopedów ze stosowania nowoczesnej metody leczenia złamań kości piętowej z użyciem gwoździa śródszpikowego były jednym z głównych punktów międzynarodowego webinarium, które odbyło się 18 maja 2021 r., a wzięli w nim udział  lekarze z kilkunastu krajów świata

,,Utrzymujemy stałe i  przyjacielskie  kontakty z współtwórcą implantu prof. Simonem (dr Goldzak zmarł przedwcześnie niestety – przyp. M. Falis)  i jesteśmy w wąskiej  grupie prowadzącej stałe badania nad rozwojem  metody. Efektem  są  nie tylko wyleczeni pacjenci, ale także dwie publikacje w czasopismach naukowych, rozdział w podręczniku ortopedii, liczne wystąpienia i powstająca rozprawa doktorska’’ – powiedział dr Mirosław Falis kierownik oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządów Ruchu ostrowskiego szpitala. -,,Doceniając  nasz wkład i olbrzymie doświadczenie zostaliśmy  poproszeni  o przedstawienie przypadków klinicznych leczonych w naszym oddziale podczas webinarium, co było dla całego naszego zespołu niesamowitym wyróżnieniem i jednocześnie zobowiązaniem do dalszego podnoszenia  kwalifikacji zawodowych’’.

Pierwsze implanty tzw. gwoździe sfinansowane zostały z budżetu Powiatu Ostrowskiego.

,,Chociaż to wydarzenia wywołało ogromne zainteresowanie, mało kto spodziewał się wówczas, że ta metoda tak się rozwinie, a Ostrów stanie się centrum. Cieszy oczywiście sukces naszych lekarzy, ale także umiejętność budowania przez dra Falisa młodego zespołu, który szkoli się w tej dziedzinie. Już niebawem medycy i pacjenci będą mieć nowy wyremontowany oddział, a na potrzeby zabiegowców powstanie blok operacyjny, co może przyczynić się do jeszcze większej liczby wykonywanych operacji’’. – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim
Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze