Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

O synergii nauki, biznesu i samorządu na Akademii Kaliskiej

W Insytucie – Centrum Doskonałości Badań Kół Zębatych Akademii Kaliskiej odbyło się dziś Forum Mechaniczne współorganizowane przez kaliską uczelnię wraz z firmą Gühring, Miastem Kalisz oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Celem wydarzenia była wymiana doświadczeń, popularyzacja nowoczesnych metod wytwórczych oraz transfer wiedzy w trakcie zaplanowanych dyskusji.

Uczestnicy forum mogli w jego trakcie wysłuchać wykładu prof. Piotra Ciechosza z Politechniki Wrocławskiej na temat „Narzędzi wysokowydajnych stosowanych w procesach produkcyjnych” czy zobaczyć pokaz technologii obróbczych, w których m.in. specjalizuje się firma Gühring. W drugiej części zaprezentował się natomiast m.in. dr inż Paweł Knast z AK, który w swoim wykładzie poruszył temat nowoczesnej wiedzy technicznej i jej wpływu na rozwój naszego regionu. Zgromadzeni zgodnie podkreślali, że współcześnie należy kłaść nacisk na szeroką współpracę świata nauki, biznesu z sektorem samorządowym. Poza wspomnianymi wcześniej celami, jednym z głównych założeń inicjatywy jest podnoszenie umiejętności i kwalifikacji kadry średniego oraz wyższego szczebla w naszym regionie. W forum współorganizowanym przez Akademię Kaliską uczestniczyli zarówno przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw, jak i placówek oświatowych z terenu naszego miasta. Jak zapowiedzieli organizatorzy – to nie ostatnie tego typu forum organizowane w Kaliszu.

Obecne procesy społeczne i gospodarcze cechują się bardzo dużą dynamiką zmian oraz oczekiwań otoczenia wobec uczelni, której jestem reprezentantem. Nie ma dydaktyki bez nauki, ale otoczenie społeczno-gospodarcze domaga się -i my to widzimy- że należy współpracować z szeroko rozumianym otoczeniem edukacyjnym, również środowiskiem szkół średnich. Na terenie Kalisza mamy bardzo dobre zakłady przemysłowe – np. spożywcze. W naszej pracy staramy się pokazywać studentom jak wygląda działanie w takich zakładach pracy, a nie tylko w laboratoriach. Jesteśmy młodą uczelnią, czasami w Kaliszu niedocenianą, ale mocno pracujemy na swój wizerunek. Chcę podkreślić, że nasi studenci są chętnie zatrudniani przez otaczający przemysł. Nasze działania obejmują przede wszystkim transfer wiedzy, ofertę naukowo-badawczą, wiedzę ekspercką. To wyszstko umożliwa wykorzystanie elementów synergii do uzyskania jeszcze lepszych wyników. Akademia Kaliska, jak każda nowoczesna uczelnia, chce być miejscem rzeczywistego spotkania różnych środowisk – biznesu, nauki, studentów, gdzie wszyscy odnoszą konkretne korzyści. Takim przykładem działań jest to dzisiejsze forum, które daje pozytywny obraz współpracy wspomnianych przeze mnie dziedzin.

prof. Akademii Kaliskiej dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła

Bardzo się cieszę, że to w Kaliszu, najstarszym mieście w Polsce, organizowane jest Forum Mechaniczne. To wspaniały przykład współpracy smaorządu, przedsiębiorstw oraz sektora nauki. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie zaowocuje dobrymi pomysłami, które przyniosą dla wszystkich korzyści w przyszłości. Kalisz ma długie i bogate tradcyje przemysłowe. Dziś również mamy w naszym mieście wspaniałych przedsiębiorców, których zakłady są twórcami produktów, liczących się nie tylko w Polsce, ale także i w Europie czy na świcie. Te firmy są znaczącymi pracodawcami w regionie oraz dają szansę nie tylko na zatrudnienie, ale także i doskonalenie się, rozwój kariery – także w skali międzynarodowej. Jako samorząd widzimy ten potencjał i szczególnie wspieramy szkolnictwo techniczne. Wartością na rynku pracy są absolwenci, którzy już na poziomie szkoły ponadpodstawowej mają możliwość poznania nowych technologii oraz zastosowania ich w praktyce.

prezydent Miasta Kalisza – Krystian Kinastowski

Instytut, w którego budynku odbywało się forum, został stworzony dość niedawno, bo w 2020 roku i jest jednostką prowadzącą działalność badawczą w ramach „Inżynierii mechanicznej”. Odpowiada on również za realizację zadań związanych z ewaluacją jakości działalności naukowej w ramach wspomnianej dyscypliny dla całej uczelni. Ponadto instytut podejmuje współpracę np. z przedsiębiorstwami z przemysłu lotniczego zrzeszonymi w Stowarzyszeniu Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Wielkopolski Klaster Lotniczy”.




























Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze