reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Oszust podszył się pod funkcjonariusza CBŚP

Niestety oszustom udało się po raz kolejny. Tym razem w zmyślona historię uwierzyła 83-letnia mieszkanka Kalisza. Kobieta myśląc, że pomaga w policyjnej akcji wypłaciła pieniądze z konta i przekazała nieznanemu mężczyźnie, który podał się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Kiedy zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa powiadomiła Policję.

Seniorka odebrała telefon w poniedziałek. Osoba dzwoniąca poinformowała kobietę, że jest funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego Policji. Oszust powiedział, że prowadzi działania skierowane przeciwko przestępcom działającym na szkodę osób starszych. 83-latka miała pomóc w zatrzymaniu oszustów. W tym celu kobieta miała wypłacić pieniądze ze swojego konta i przekazać je rzekomemu funkcjonariuszowi CBŚP, który miał je „oznaczyć”. W przypadku kradzieży, gotówki policjanci mieli w łatwy sposób odzyskać pieniądze i zatrzymać sprawców. Cała suma miała zostać zwrócona właścicielce następnego dnia.

Niestety 83-latka uwierzyła w tą zmyśloną historię i przekazała oszustom 15 tys. złotych. Kiedy zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa zgłosiła się do Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Policja przypomina:

  • jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić dane „policjanta” pod numerem 997 lub 112 – zanim zadzwonisz pod ten numer sprawdź, czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę,
  • zawsze możesz osobiście dotrzeć na komendę, aby potwierdzić czy faktycznie Policja prowadzi działania opisywane przez dzwoniącego,
  • Policja nigdy, w przypadku prowadzonych czynności operacyjnych nie prosi obywateli o pomoc czy przekazanie jakichkolwiek pieniędzy!
  • nigdy nie działaj pochopnie pod presją czasu; spróbuj opanować emocje,
  • jeśli przypuszczasz, że mogłeś paść ofiarą oszustów natychmiast powiadom o tym fakcie Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112.

źródło: KMP Kalisz

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze