Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Otwarcie Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu

Dnia 22 września 2021 roku miała miejsce uroczystość otwarcia siedziby Książnicy Pedagogicznej im Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu. Placówka o ponad siedemdziesięcioletniej historii została dostosowana do wymogów XXI wieku, oferując czytelnikom komfortowe warunki do pracy i spędzania wolnego czasu.

Zasoby Książnicy to ponad 200 tysięcy książek, 56 tytułów czasopism oraz 4200 jednostek specjalnych zbiorów. Misją obiektu jest zaspokojenie potrzeb biblioteczno-informacyjnych, w szczególności studentów na kierunkach pedagogicznych oraz nauczycieli. Książnica jest również biblioteką realizującą zadania edukacyjne.

Inwestycja została w całości sfinansowana z budżetu Województwa Wielkopolskiego. Jej koszt zamknął się w kwocie 11,5 mln złotych. Na obszarze dawnej hali magazynowej powstał nowy obiekt, mieszczący magazyny książek, czytelnie, wypożyczalnie a także salę konferencyjną. Teren wokół budynku zyskał również nowy wygląd.

„Dziś biblioteka legitymuje się interesującym zbiorem książkowym, czasopiśmienniczym, ale również znaczącym w skali kraju dorobkiem w zakresie zbiorów specjalnych. Ambicją wszystkich nią kierujących jest dążenie do ciągłego rozwoju. Ale najlepsze nawet plany nie powiodłyby się bez zespołu świetnych pracowników, ludzi zaangażowanych i twórczych, nieustająco podnoszących swoje kwalifikacje. Nowo wybudowana Książnica stworzyła jeszcze lepsze możliwości do podejmowania nowych wyzwań i zadań stawianych przed biblioteką”.

– powiedziała Jolanta Nowosielska, dyrektor Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu

„Cieszę się, że kaliska Książnica zyskała siedzibę szytą na miarę XXI wieku. Placówka rozrosła się i ma nowocześnie wyposażoną przestrzeń dla użytkowników oraz przestronne magazyny. To miejsce, które od lat spełnia ważną rolę dla lokalnej społeczności, popularyzujące nie tylko czytelnictwo. Prowadzi również działalność edukacyjną i kulturalną. Jej efektem są cieszące się powodzeniem wystawy fotografii, spotkania, prezentacje sztuki, muzyki, teatru
i plastyki”.

– mówił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego

Środowisko nauczycielskie zyskało warunki do wszechstronnego rozwoju zawodowego. Wszystko to dzięki dostępowi do tradycyjnych i elektronicznych źródeł wiedzy oraz informacji. Sprzyjają temu doskonałe możliwości, jakie zapewnia gmach Książnicy – czytelnicy mają dostęp do ponad 10 tysięcy tytułów książek, które są ułożone tematycznie.

„Takiej biblioteki Kalisz potrzebował, takiej biblioteki Kalisz oczekiwał. Mamy ten budynek, cieszmy się jego powstaniem. Pięknie komponuje się na Szlaku Bursztynowym, neony wieczorem bardzo ładnie widać. Cieszę się, że będzie dobrze służył mieszkańcom Kalisza i całej południowej Wielkopolski. Świetnie będzie służył studentom, uczniom, nauczycielom. Obiekt jest w pełni przystosowany do użytkowania przez całe społeczeństwo, również spełnia wymogi dla osób z niepełnosprawnościami”.

– wygłosiła podczas przemówienia radna sejmiku województwa wielkopolskiego, Marzena Wodzińska

Księgozbiorem Książnicy zarządza system komputerowy SOWA, który pozwala na wyszukiwanie potrzebnej pozycji i jej zamówienie bez wychodzenia z domu. Katalog komputerowy zarządza ponad 100 tysiącami tytułów. W posiadaniu biblioteki jest nowoczesny sprzęt jak chociażby skaner, który umożliwia cyfryzację materiałów do formatu A3. Dla czytelników chcących oddać pożyczone książki w dni wolne od pracy, przygotowany został również trezor.

„Dzięki nowoczesnej aranżacji, użytkownicy mają możliwość korzystania ze stref wypoczynku z książką lub czasopismem w ręku. Biblioteka oferuje również kącik czytelniczy dla najmłodszych i letni taras”.

– powiedziała Dorota Kinal, Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

„My kaliszanie zawsze o naszym mieście myślimy w kategoriach wielkomiejskich. Tego typu instytucja, taka Książnica, zawsze stanowiła o tym, że Kalisz wypełniał dużo szersze zadania, niż tylko te zakrojone w ramach potrzeb miejskich. To była instytucja, która była również impulsem do powstania kiedyś PWSZ, a dzisiaj Akademii Kaliskiej”.

– słowa Marusza Witczaka, posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Dodatkowe pomieszczenie w Książnicy zajmuje wiernie odtworzona pracownia kaliskiego grafika i rysownika Władysława Kościelniaka.

Inwestycja zdobyła tytuł „Mister Budownictwa” w konkursie organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników w Kaliszu, Wielkopolską Okręgową Izbę Budownictwa oraz Naczelną Organizację Techniczną Oddział w Kaliszu.

Uroczysta inauguracja była także dodatkową okazją do uhonorowania instytucji oraz przedszkoli i szkół, które współpracują z Książnicą. Ich przedstawiciele zostali nagrodzeni okolicznościowymi statuetkami. Całość dopełnił koncert harfistki Jadwigi Tomczyńskiej.






















































































Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze