Otwarcie Sali Rycerskiej dokonane
Sala Rycerska w Starostwie Powiatowym w Kaliszu została oficjalnie otwarta 5 sierpnia w towarzystwie najważniejszych osób w mieście.
Sala Rycerska została wyremontowana wraz z placem przed Starostwem Powiatowym w Kaliszu w ramach zadania pn. Ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego Powiatu Kaliskiego realizowano dwa zadania pn. Zagospodarowanie terenu wokół zabytkowego budynku Starostwa Powiatowego w Kaliszu na obszarze zabytkowego staromiejskiego zespołu urbanistycznego miasta oraz Adaptacja zabytkowej Sali nr 1 Starostwa Powiatowego w Kaliszu na cele kulturalno – wystawiennicze” oraz zakup schodołazu dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach WRPO 2014+. Koszt projektu 2.420.334,72, dofinansowanie 1.127.078,78 zł.
Zadanie realizowane w ramach Poddziałania 4.4.4 Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego w ramach ZIT dla rozwoju AKO.
5 sierpnia wziął udział m.in. prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski, starosta kaliski Krzysztof Nosal. Na uroczystości pojawił się również ksiądz kustosz Jacek Plota oraz kustosz muzeum w Opatówku – Jarosław Dolat, który przybliżył informacje na temat szat liturgicznych, jakie znalazły się na wystawie.
Ta sala musiała czekać dwadzieścia lat aby znów coś mogło się tutaj dziać. […] Ten poziom posadzki na którym stoimy obecnie, jest poziomem historycznym. Sala którą znają nowożytne pokolenia była salą niższą, ponieważ w tej chwili obniżyliśmy ją o dwa stopnie, które są tutaj na wejściu. Z tyłu można zobaczyć odsłonięte mury fundamentów dawnej kolegiaty, czyli ten budynek był w innym kształcie. Cieszymy się bardzo, że jest już możliwość, aby oddać tę salę do zwiedzania. […] Myślę, że już za kilka tygodni będzie ona udostępniona dla szerokiej publiczności. Bardzo liczymy na to, że ksiądz kustosz zaproponuje tę salę pielgrzymom odwiedzających Kalisz. Docelowo sala będzie służyła jako obiekt promujący powiat i miasto Kalisz. Wszyscy Ci, którzy ją odwiedzą będą mogli dowiedzieć się historii nie tylko tej sali, ale również regionu. […] Cały projekt to było prawie dwa i pół miliona złotych z czego pięćdziesiąt procent udało się zdobyć dofinansowania, a reszta to budżet powiatu kaliskiego. Sama sala kosztowała trzysta tysięcy złotych, myślę, że efekt jest naprawdę imponujący.
Chciałbym bardzo serdecznie pogratulować panu staroście tej inwestycji. Cieszymy się, że sala nabrała blasku i możemy teraz podziwiać historyczne elementy tej starej zabudowy. Bardzo cieszymy się, że dzięki uprzejmości muzeum mamy w Kaliszu wystawę ornatów. […] Myślę, że nie tylko dla pielgrzymów, ale też dla mieszkańców jest to bardzo ciekawa propozycja. Mam nadzieję, że mieszkańcy z tej sali skorzystają oraz będą mieli okazję zobaczyć te bardzo ciekawe przykłady sztuki rękodzieła.[…]
Temat wyjątkowych ornatów poruszany był przez Jarosława Dolata, który przedstawił w swojej wypowiedzi najcenniejszy egzemplarz jaki istnieje w zbiorach naszego miasta:
[…] Zbiór Opatówecki i Giżycki, był poddany badaniom i konserwacji. Nasze koleżanki specjalistki w zakresie tekstyliów, wydatowały i rozpoznały te tkaniny. Najcenniejszą wśród nich jest Rokat Aksamitny tkany złotą nicią ręcznie. Datowany na początek XVI wieku. Są tylko trzy takie tkaniny w zbiorach polski. […] Takie tkaniny jak ta, a ta w szczególności były chronione, w tym sensie, że rzadko używane. Prawdopodobnie należała do dostojnika kościelnego. Najbardziej nam odpowiada wersja, że mógł należeć do arcybiskupa gnieździeńskiego, gdyż opatówek były to dobra arcybiskupów gnieźnieńskich aż do wieku XVIII, więc Opatówek był zawsze dobrze ufundowany. […]
8 sierpnia w godz. 15:00 – 18:00 w omawianej wyżej Sali Rycerskiej oprócz wystawy poplenerowej będzie można obejrzeć wspomniane “Ornaty Papieskie na tle parametrów liturgicznych”.