Otwarcie wystawy “Mamo, ja nie chcę wojny!”

19 lipca 2022 r., w siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu, uroczyście otwarto ogólnopolską wystawę pt. „Mamo, ja nie chcę wojny!” 1939-45 Polska/2022 Ukraina. Ekspozycja została zrealizowana w ramach polsko-ukraińskiego projektu archiwalnego i jest prezentowana w całej sieci Archiwów Państwowych.

W kaliskim wernisażu udział wzięli m. in. członkowie Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów i darczyńcy: Świętosław Fortuna, dr Krystian Bedyński, Elżbieta Siarkiewicz, Józef Kaczkowski, Jerzy Wojtczak, Elżbieta Łuczak; kierownik Domu Studenckiego „Bulionik” Akademii Kaliskiej Monika Kostrzewa wraz z grupą pań z terenu Ukrainy, która przebywa obecnie w Kaliszu.

O głównych założeniach ekspozycji i celach przyświecających jej twórcom opowiedziała dr Anna Bestian-Zając. Wystawa prezentuje rysunki polskich dzieci z 1946 r., zgromadzone w zespole Ministerstwo Oświaty, który jest przechowywany w Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Współczesne rysunki dzieci ukraińskich pochodzą z portalu „Mom I see war”. Wojna zarówno na tych rysunkach z 1946 r. jak i współczesnych, wygląda zawsze tak samo: kojarzy się z przemocą, cierpieniem i zniszczeniem. Dzieci natomiast zawsze są ofiarą takich działań i o tym należy pamiętać. Wystawę przygotowano według projektu dr Doroty Sadowskiej z Uniwersytetu Warszawskiego i dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie Mariusza Olczaka. Za opracowanie odpowiadają: prof. Olha Kulinich z Uniwersytetu im. Tanasa Szewczenki w Kijowie, Daria Koval reprezentująca portal „Mom, I see war”, Mariusz Olczak, Agnieszka Wopińska (AAN), dr Dorota Sadowska (UW).

Ponieważ większość gości była w Archiwum po raz pierwszy, kierownik Oddziału II Opracowania i Udostępniania Materiałów Archiwalnych Edyta Pietrzak scharakteryzowała działalność placówki i oprowadziła po magazynach, a dokumentalista Aneta Burchard przeprowadziła krótki pokaz konserwacji archiwaliów.

Ekspozycja pt. „Mamo, ja nie chcę wojny!” jest dostępna dla wszystkich chętnych w lipcu i sierpniu w siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu w dni robocze, w godz. 7.30- 15.30.

Źródło: dr Anna Bestian-Zając, starszy archiwista

Fot. A. Druciarek

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Księgozbiór prof. Drewnowskiego już w Kaliszu

14 sierpnia 2022

Kolejny niezwykły dar trafił do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama...

czytaj więcej»

Duma Kalisza powalczy o punkty w Jastrzębiu-Zdroju

14 sierpnia 2022

Kotwica Kołobrzeg i KKS Kalisz – te dwie ekipy, jak...

czytaj więcej»

Powiat Kaliski poszukuje stomatologów

14 sierpnia 2022

W związku z wejściem w życie 12 września 2019 r....

czytaj więcej»

Grechuta i Tuwim w rytmie flamenco

14 sierpnia 2022

czytaj więcej»

Norweska Polonia Mistrzem Europy Drużyn Polonijnych!

14 sierpnia 2022

czytaj więcej»

Pierwsze dożynki w powiecie za nami!

14 sierpnia 2022

czytaj więcej»