„Otwarty Las Winiarski” – 30 maja Bieg na orientację! Ruszyły zapisy.

Lubisz biegać, ale znudziło ci się bicie rekordów prędkości? Spróbuj czegoś nowego. W biegach na orientacje równie ważna co sprawne nogi i płuca jest głowa.

O co chodzi w biegu na orientację? O jak najszybsze przebycie określonej trasy wyznaczonej punktami kontrolnymi. Którędy zawodnik pokona dystans pomiędzy kolejnymi punktami, zależy tylko od niego: jego sprawności poruszania się w terenie, zmysłu orientacji i strategii. Do pomocy ma – coraz bardziej zapomniane w dzisiejszych czasach nawigacji satelitarnych – mapę i kompas. Żeby ukończyć zawody, musi zaliczyć wszystkie punkty w odpowiedniej kolejności. Swoją obecność w tych miejscach potwierdza na karcie startowej lub, coraz częściej, na specjalnym chipie.

Czym jest? „Otwarty Las Winiarski – w lesie na sportowo”

Jest to pieszy rajd na orientację p.n. „Tropek”, o charakterze turystycznym, w formie zbliżonej do rogainingu. Uczestnicy startują w zespołach 2-5 osobowych. Zespoły mają za zadanie potwierdzić (odnaleźć w terenie) jak najwięcej punktów kontrolnych i wrócić na metę (znajdującą się w tym samym miejscu, co start) przed upływem limitu czasu. Zespoły poruszają się wyłącznie pieszo, używając mapy i kompasu do orientacji w terenie (zabronione jest używanie w tym celu urządzeń GPS). Każdy zespół otrzymuje przed startem mapę topograficzna w określonej skali z zaznaczonymi punktami. Punkty na mapie oznaczone są kodem cyfrowo-literowym, w którym cyfra oznacza liczbę punktów przeliczeniowych za prawidłowe potwierdzenie, natomiast litera służy do unikalnego oznaczania poszczególnych punktów. Po otrzymaniu mapy każdy zespół ustala, które i w jakiej kolejności punkty potwierdzać. Można wybrać wariant o dowolnej długości, dostosowany do aktualnej kondycji i w trakcie pokonywania trasy go modyfikować.
Punkty w terenie oznaczone są lampionami, jest to plansza z biało-pomarańczowym kwadratem oraz perforatorem do potwierdzania na karcie startowej. 

Formuła zawodów jest bardzo uniwersalna, satysfakcję z pokonanej trasy będą mieć dorośli, jak i dzieci, bardzo mile widziane drużyny rodzinne.

Zapraszamy zatem wszystkich chcących aktywnie spędzić czas w lesie i jego sąsiedztwie !

Niniejsza edycja będzie prosta, mały teren, około 20 punktów do odnalezienia, nawigacyjnie bardzo łatwo. Przewidywany jest limit czasu 3,5 godziny.

Rajd odbywa się w ramach wydarzenia „Otwarty Las Winiarski – w lesie na sportowo” organizowanego przez Nadleśnictwo Kalisz.

Regulamin

1. Organizator: Nadleśnictwo Kalisz, sędzia i budowniczy trasy: Paweł Bartczak, tel. 692 931 521
    Sponsor i patron: Nadleśnictwo Kalisz: www., Centrum Informacji  Lasów Państwowych

2. Cele rajdu
– Popularyzacja imprez na orientację jako zdrowej formy spędzania wolnego czasu.
– Sprawdzenie własnych umiejętności w posługiwaniu się mapą i kompasem.
– Propagowanie czynnego wypoczynku;
– Zachęcanie do aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu w dobrym towarzystwie.

3. Termin i miejsce Rajdu
Zawody odbędą się 30 maja 2021 r. Baza rajdu zlokalizowana będzie w Wiacie Edukacyjnej „Las Winiarski” Nadleśnictwa Kalisz w Kalisz, przy ulicy Gajowej 1.

4. Kategorie startowe
Zespoły będą klasyfikowane w następujących kategoriach:
– Junior – w zespole znajduje się przynajmniej jedna osoba w wieku poniżej 10 lat
– Młodzież – w zespole znajduje się przynajmniej jedna osoba w wieku poniżej 14 lat i brak osoby w wieku poniżej 10 lat
– Senior – zespoły nie spełniajace powyższych warunków
5.Zgłoszenia
Zapisy na Rajd są przyjmowane za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego w zakładce „Zgłoszenia”.
Zgłoszenie będą dostępne do czwartku, 27 maja br. włącznie lub do osiągnięcia limitu 150 osób – wymóg związany z reżimem sanitarnym w związku z epidemią Covid-19. Zgłoszenia po tym terminie nie będą dostępne, jest to związane z materiałami startowymi, które trzeba przygotować wcześniej w wystarczającej ilości.

6. Opłaty i świadczenia
Udział w rajdzie jest bezpłatny, wymagane jest jedynie zgłoszenie uczestnictwa.
Dostępne świadczenia:
– Zabezpieczona, kolorowa mapa,
– Karta startowa,
– Ognisko w bazie rajdu (prowiant na ognisko proszę zorganizować we własnym zakresie),
– Woda/herbata/kawa w bazie,
– Pakiet z gadżetami Lasów Państwowych dla każdego z zespołów,
– Puchary dla najlepszych zespołów.

7. Wymagania sprzętowe
– Trwały środek do pisania.
– Kompas lub busola.
– Przymiar kreskowy.
– Telefon komórkowy naładowany, z aktywną kartą SIM (min. jedna osoba w zespole – zgłaszająca zespół).

8. Sędziowanie i punktacja
Podstawą sklasyfikowania drużyny jest znalezienie co najmniej 1 punktu kontrolnego i powrót na metę w regulaminowym limicie czasu.
Warunkiem klasyfikacji jest obecność na PK oraz powrót do Bazy drużyny w pełnym składzie.
Zwycięża drużyna, która uzyskała najwięcej punktów przeliczeniowych, liczonych z punktów prawidłowo potwierdzonych na karcie startowej. W przypadku uzyskania takiej samej liczby punktów pod uwagę brany będzie czas pokonania trasy.
Za każdą minutę spóźnienia odejmowany jest 1 punkt przeliczeniowy. Spóźnienie powyżej 15 minut oznacza brak klasyfikacji.
Zasady punktacji zostaną omówione podczas odprawy technicznej oraz opisane na mapie.

9. Harmonogram imprezy:

– 09:00 – Rozgrzewka (dla chętnych) oraz trening biegowy poprowadzony przez   Waldemara Olszynę – zbiórka przez LCE „Las    Winiarski 
– 11:00 – Potwierdzenia zespołów, wydanie kart startowych
– 11:15 – Odprawa techniczna
– 11:30 – Start interwałowy zespołów
– 14:00 – Gra terenowa (na terenie bazy rajdu) „CSI Zagadki Nadleśnictwa Kalisz” –     dedykowana dla rodzin z dziećmi
– 15:00 – Eko Piknik pod hasłem: „Prawdziwa przygoda pachnie lasem, żywicą, dymem ogniska, drewnem i aromatem roślin, które    nie wyrosną na twoim podwórku”. Dostępne będzie rozpalone ognisko, na którym można przygotować posiłek z własnego    prowiantu. Piknik jest eko, dlatego mile widziane są sztućce i talerze wielokrotnego użytku.
– 16:30 – Ogłoszenie wyników (po upływie regulaminowego czasu wszystkich drużyn)
– 20:00 – Zamknięcie bazy rajdu.

10. Postanowienia końcowe:

– Ostateczna interpretacja Regulaminu należy do Organizatora.
– Rajd odbędzie się bez względu na warunki pogodowe.
– Uczestnicy startują na własną odpowiedzialność, marszrutę wyznaczają samodzielnie, organizator dostarczy jedynie mapy oraz punkty kontrolne.
– Uczestnicy oświadczają, że stan ich zdrowia pozwala na uczestnictwo w imprezie.
– Uczestnicy ponoszą pełną odpowiedzialność za ewentualne szkody wyrządzone na trasie.
– Uczestnicy niepełnoletni poniżej 18 roku życia mogą startować w imprezie tylko pod opieką osób pełnoletnich.
– Na trasach zawodów obowiązuje zakaz używania wszelkich urządzeń obsługujących jakiekolwiek mapy np. nawigacja samochodowa czy turystyczna itp.
– Na trasach zawodów dopuszcza się posiadanie telefonów typu smartfon/iphone, nie może być on jednak wykorzystywany w jakikolwiek sposób związany z nawigacją i orientacją w terenie. Dopuszcza się używanie do zapisu śladu trasy tzw. tracka. Zapis ten podyktowany jest chęcią zapewnienia zdrowej rywalizacji w duchu „Fair Play” w trakcie zawodów.
– Złamanie postanowienia z powyższego podpunktu skutkuje natychmiastową dyskwalifikacją zespołu.
– Wymaganie jest przestrzeganie reżimu sanitarnego: zasłanianie ust i twarzy lub utrzymywanie dystansu społecznego (minimum 1,5 metrowe odstępy).

Zapisy:
Zapisy dostępne poprzez rejestrację w niniejszym formularzu.

Zapisy otwarte są do czwartku, 27 maja br.

Lokalizacja:
Baza rajdu znajduje się w Terenowej Wiacie Edukacyjnej „Las Winiarski” Nadleśnictwa Kalisz – Kalisz – Winiary, ul. Gajowa 1.
Parking znajduje się przy drodze, przed wejściem na teren Leśnego Centrum Edukacji, przy skrzyżowaniu ulic Gajowej i Kujawskiej.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze