P. Sobolewski – Nawet jeżeli odwiedzimy te same miejsca, to spojrzymy na nie pod innym kątem. Wraca Kaliszobranie!
Trzy lata musieli czekać miłośnicy „Kaliszobrania” na wznowienie comiesięcznych spacerów krajoznawczych po Kaliszu. O tegorocznej edycji rozmawialiśmy z Piotrem Sobolewskim, pomysłodawcą wydarzenia.
Mateusz Tułacz: Jaka jest idea „Kaliszobrania” i dlaczego powrócił pomysł reaktywacji wydarzenia?
Piotr Sobolewski: W latach 2009 – 2018, czyli przez równą dekadę, organizowane były sobotnie spacery krajoznawcze pod wspólną nazwą „Kaliszobranie”. W czasie tych stu podstawowych edycji oraz kilku dodatkowych, przeszliśmy wraz z kaliskimi regionalistami, których momentami było nawet trzystu, całe nasze miasto wzdłuż i wszerz. Zatem w myśl zasady, że dobrze się wycofać, kiedy jest bardzo dobrze, pomyślałem, że na razie dam sobie spokój i do pomysłu wrócę po kilku latach. Jednak „kaliszobrańcy” utworzyli swoistą rodzinę, która dopominała się wznowienia akcji. Dojrzałem do tej decyzji i teraz, może nie na identycznych zasadach, ale spróbujemy ruszyć. Dużo zależy od frekwencji. Okazuję się też, że pochopnie się poddałem, bo tematów jest jeszcze bardzo dużo. Nawet, jeżeli odwiedzimy te same miejsca, to spojrzymy na nie pod innym kątem. Ja też jestem o te piętnaście lat bogatszy o wiedzę regionalną. Na razie do wakacji planuję cztery pilotażowe „Kaliszobrania”. Odbywać się one będą w ostatnią sobotę miesiąca. Będziemy się spotykać od 1,5 do 2h i spacerować oraz opowiadać.
Na czym będą polegały zmiany względem poprzednich edycji?
W poprzednich edycjach odwiedzaliśmy konkretne miejsca, teraz zaś planuję wyeksponować dany temat. Wówczas była także nieco inna godzina, w tym roku zamiast godziny 15 planujemy spotykać się koło 12. Chcę także zabierać ze sobą laptopa i na bieżąco pokazywać historyczne materiały związane z odwiedzanym miejscem i omawianym tematem.
Są już znane propozycje miejsc i tematów na najbliższe spacery?
W najbliższą sobotę 26 marca przejdziemy od św. Józefa do centrum. Hasłem przewodnim będzie „Parada Zwycięska”. Będziemy opowiadać o kadetach kolegium jezuickiego. W kwietniu chcemy odwiedzić część dzielnicy Ogrody oraz Podgórze-Jabłkowskiego. Na maj planujemy „Piwonicki Dołek” nad Prosną, gdzie parę lat temu, kiedy nie było parku wodnego, wypoczywały dziesiątki kaliszan. Chcemy również wejść do Klasztoru Ubogich Sióstr Świętej Klary w Piwonicach. W czerwcu pójdziemy do Parku Miejskiego i chcę położyć akcent na elementy parkowej architektury, której już nie ma. Chodzi o Palmiarnię, Oranżerię czy Domek Szwajcarski. Spróbujemy zlokalizować wszystkie miejsca, gdzie stały rzeźby parkowe.
Kto może uczestniczyć w spacerach?
Wydarzenia są otwarte. Na swoim facebooku mam już odzew, że są chętne osoby do uczestnictwa w tegorocznych edycjach „Kaliszobrania”.
Dziękuję za rozmowę.
Piotr Sobolewski – absolwent Wydziału Turystyki i Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, posiada uprawnienia przewodnika turystycznego, pilota wycieczek, instruktora krajoznawstwa, doktor Nauk o Kulturze Fizycznej na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. W latach 1981 – 2010 nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 15 w Kaliszu i w ZSE w Kaliszu 1987 – 1991, wizytator – metodyk ds. turystyki szkolnej w Kuratorium Oświaty i Wychowania w Kaliszu. W latach 1992-2008 samodzielnie prowadził działalność gospodarczą – biuro wycieczek, w latach 2008 – 2016 był prezesem Koła Przewodników Miejskich i Terenowych PTTK w Kaliszu, w latach 2008 – 2016 członkiem zarządu Oddziału PTTK w Kaliszu, w latach 2007 – 2010 wykładowcą na kierunku Zarządzanie Sportem i Turystyką w PWSZ Kalisz, od 2017 roku starszy wykładowca na kierunku Nauk o Zdrowiu w Akademii Kaliskiej. Autor wielu publikacji i książek o Kaliszu.