Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Pamiętajmy o tych, którzy odeszli z naszego miasta

1 listopada to szczególny dzień, w którym wspominamy naszych bliskich zmarłych. W ciągu minionego roku pożegnaliśmy wiele znaczących dla naszego miasta osób. Pamięć o Nich trwa.

Henryk Siuda był znanym kaliskim muzykiem-multiinstrumentalistą, dyrygentem, wychowawcą wielu pokoleń młodych ludzi. Działalności artystycznej poświęcił 60 lat, pedagogicznej 50. Grywał w wielu orkiestrach zakładowych i środowiskowych w Kaliszu oraz okolicznych miejscowościach. Razem z orkiestrą dętą OSP Kamień ustanowił rekord Guinessa w kategorii „Największa strażacka orkiestra świata”. Uczestniczył w licznych festiwalach i przeglądach muzycznych, z Międzynarodowym Festiwalem Pianistów Jazzowych na czele. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Uhonorowany tytułem Zasłużony dla Miasta Kalisza.

Tomasz Machciński stworzył tysiące fotograficznych autoportretów. Wcielał się w różne typy ludzkie, często znane z historii, kina, literatury, czy polityki. Powoływał do życia także zupełnie nowe postacie, posługując się najprostszymi technikami i najtańszymi rekwizytami, które pozyskiwał w okolicznych lumpeksach i na targach staroci. Oprócz fotografii, Machciński wykorzystując możliwości aparatu cyfrowego, nagrywał również performance’y dokamerowe, które są rejestracją improwizowanych utworów wokalnych.

Stanisław Paraczyński był Honorowym Przyjacielem Miasta Kalisza, wyróżniony Odznaką Honorową Miasta Kalisza, związany z samorządem kaliskim przez 20 lat. Był członkiem stowarzyszenia Samorządny Kalisz, radnym czterech kadencji, zaangażowanym w działalność społeczną i kulturalną. Przede wszystkim był znanym kaliskim piekarzem oraz współzałożycielem Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie „Bank Chleba”. Aktywnie działał w Cechu Kaliskim i Izbie Rzemieślniczej. Był inicjatorem wielu akcji społecznych, charytatywnych, sportowych. Wspierał organizacje i fundacje. Za wszechstronną działalność został uhonorowany wieloma tytułami. 

Robert Kordes był kaliszaninem, dziennikarzem, felietonistą, doktorem nauk humanistycznych, absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Uczył języka polskiego. Jako dziennikarz aktywnie działał w radiu, telewizji, prasie. Współpracował z Radiem Centrum, prowadził Telekurier Kaliski – pierwszy informacyjny lokalny program telewizyjny w Kaliszu.

Jerzy Aleksander Splitt – archeolog, historyk, wieloletni pracownik i dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, badacz i popularyzator historii miasta oraz regionu, a także samorządowiec. Był radnym pierwszej kadencji Rady Miejskiej Kalisza i członkiem Zarządu Miasta w latach 1993-1994. W 2021 r. otrzymał Odznakę Honorową Miasta Kalisza. Udzielał się w Towarzystwie Miłośników Kalisza, Kaliskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk oraz w kaliskim oddziale PTTK.

Prof. zw. dr inż. Jan Chajda w latach 2008-2016 był rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu. Przyczynił się do rozwoju kaliskiej uczelni. Był współtwórcą technicznego profilu kształcenia i prorektorem ds. kształcenia i spraw studenckich. Był pomysłodawcą i głównym organizatorem odbywającego się w PWSZ cyklu Międzyuczelnianych Seminariów Studenckich Kół Naukowych i Studiów Doktoranckich z zakresu inżynierii wytwarzania, współtwórcą idei Kaliskiego Centrum Zaawansowanych Technologii dla branży lotniczej, orędownikiem utworzenia Akademii Kaliskiej.

Biskup Teofil Wilski urodził się 16 października 1935 r. w Skubarczewie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1960 r. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskał stopień doktora teologii. Przez wiele lat wykładał teologię życia wewnętrznego w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym, pełnił tam także funkcję rektora. 8 kwietnia 1995 r. mianowany przez Jana Pawła II na biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej. W 2011 r. przeszedł na emeryturę.

Prof. Andrzej Bujakiewicz był dyrygentem, pedagogiem, współtwórcą i wieloletnim dyrektorem Filharmonii Kaliskiej, której był współtwórcą oraz dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. H. Melcera. To wielka strata dla kultury nie tylko naszego miasta, ale i kraju.
Codziennie w południe słyszymy hejnał Kalisza. Andrzej Bujakiewicz skomponował go dla naszego miasta, z którym związany był od 1973 r. W 1983 r. za swoją działalność Andrzej Bujakiewicz otrzymał Odznakę Honorową Miasta Kalisza.

Andrzej Maciej Maleszka był architektem, jednym z projektantów osiedla Dobrzec – Wschód i Szkoły Podstawowej nr 17, członkiem Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Kaliszu. Zdobywca wyróżnienia SARP I, II i III stopnia oraz Złotego Krzyża Zasługi. Przez wiele lat działał w poznańskim oddziale Stowarzyszenia Architektów Polskich. W 1986 roku został wyróżniony Odznaką Honorową Miasta Kalisza.

Jolanta Stefańska – wieloletnia kierownik Biura Zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Kaliszu w latach 2006-2021. Była wrażliwa na ludzką krzywdę, pomagała najuboższym. Zmagała się z chorobą nowotworową. Zmarła w wieku 61 lat.

Źródło: Miasto Kalisz

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze