Pandemia nie powstrzymała inwestycji w Gminie Blizanów

Ubiegły rok był wyjątkowy - niestety w sporej części w sensie negatywnym. Trudna sytuacja i kryzys nie stanęły jednak w niektórych przypadkach na drodze do inwestowania. Tak wydarzyło się np. w Gminie Blizanów i jak mówi nam wójt Sławomir Musioł: „Nie było sytuacji, że z czegoś musieliśmy rezygnować czy gdzie szczególnie i dodatkowo trzeba było szukać wykonawców, gdy przetarg był ogłoszony.”

Kryzys, w tym przede wszystkim ten gospodarczy, ma ogromny wpływ na naszą codzienność. Nie zawsze zdarza się, że wszystkie plany możemy zrealizować, a część z nich musi ulec weryfikacji lub odbyć się w warunkach ograniczonych z reżimem sanitarnym. Podobnie sytuacja ma się, jeśli chodzi o środki przeznaczane np. przez miasta na rozwój czy modernizację infrastruktury. Ograniczone środki, a w tym ograniczona praca urzędników wpływa także na ich dostępność dla petentów. Jak tłumaczy nam wójt Musioł – w przypadku zarządzanej przez niego gminy nie było i nie ma przestojów:

“My jako urząd pracujemy i przyjmujemy obecnie petentów, ale oczywiście w pełnym reżimie – z maseczkami i odkażaniem rąk. Częściowo w biurach, gdzie nie ma możliwości zabezpieczenia pełnego reżimu, mieszkańcy przyjmowani są w specjalnie przygotowanych miejscach na korytarzach. Sprawy podatkowe czy odpadów komunalnych realizujemy standardowo w biurze. Nie ma u nas żadnych przestojów pracy.”

Co ważne wszystkie zamierzenia, które gmina miała w budżecie zostały zrealizowane, więc z uwagi na pandemię nie było sytuacji, gdzie coś nie zostało wykonane. Jeśli chodzi o wykonanie budżetu, to odbyło się ono na nieco mniejszym poziomie niż zazwyczaj, ale w generalnym rozrachunku nie okazało się to znaczące i nie sprawiło, że z części planów trzeba było rezygnować – ok. 300 tys. zł mniej dla gminy z udziału podatku PIT. W ten sposób udało się zrealizować szereg działań w regionie, gdzie największymi przedsięwzięciami były inwestycje drogowe czy rozbudowa i modernizacja sieci wodociągowej. Istotny jest fakt, że w opinii wójta gminy – ubiegły rok jak i według prognoz ten obecny utrzymują się na niemal podobnym poziomie w kwestii zrealizowanych zdań względem lat przed pandemią, więc plany na 2021 nie są mniejsze.

„Z własnych środków wyasygnowaliśmy podobną kwotę jak w roku poprzednim  – będzie to ponad 5 mln zł. Mamy złożone również wnioski do Funduszu Dróg Samorządowych m.in. na przebudowę drogi Zagorzyn-Piotrów przez Pruszków. Jest to projekt na ponad 3 mln zł – jeśli on się zakwalifikuje, to liczymy na co najmniej 50% dofinansowanie, choć może być ono większe. Innym planem jest przebudowa drogi w Bogudzicach – zadanie obejmuje również podobne kwoty.”

W podobnej atmosferze inwestycji drogowych minął wspominany już na wstępie rok 2020 – na tego typu cele została przekazana największa część z ponad 8 mln kwoty wydanej na inwestycje. Największą inwestycją drogową była trasa Jastrzębniki-Poklęków – 4,25km –na to zadanie wydano prawie 3,5 mln zł. Było ono wsparte dofinansowaniem z Funduszu Dróg Samorządowych. Przy tej drodze przebudowano nawierzchnię, chodniki czy przejścia dla pieszych. Za mniejsze, ale równie ważne należy uznać przebudowanie drogi w Biskupicach, Pawłówku, Warszówce czy Pruszkowie. Udogodnienia dla kierowców to jednak nie jedyne zmiany jakie zaszły – wśród wspominanych modernizacji pojawia się również budowa sieci wodociągowej od studni w Piotrowie do stacji uzdatniania wody w Pawłówku, które jak mówi nam wójt – są częścią szerszego planu działania w tym temacie, a w każdym roku gmina realizuje kolejny punkt modernizacji:

„W wieloletniej prognozie finansowej mamy wpisany projekt modernizacji stacji uzdatniania wody i sieci wodociągowej. To co zrobiliśmy to odbudowa studni w Piotrowie i połączenie jej ze stacją uzdatniania wody w Pawłówku, czyli surowa woda jest pobierana ze studni w Piotrowie, idzie do stacji uzdatniania, a potem trafia już do naszych sieci. Poza tym, aby zabezpieczyć się przed zwiększonym poborem wody, zrobiliśmy również dwa przyłącza do sieci kaliskiej, na wypadek gdyby miały występować niedobory – dzieje się tak np. latem przy długotrwałych upałach. W ten sposób możemy wspierać naszą sieć dzięki połączeniu z siecią miasta Kalisz. Przygotowaliśmy również dokumentację na modernizację stacji wodociągowej w Rychnowie oraz Jastrzębnikach. Te stacje są stare – z lat 90’, więc wymagają gruntownej modernizacji. W każdym roku modernizujemy którąś stację – sukcesywnie przyszedł czas na kolejne z nich.”

Do innych zrealizowanych i ostatnio podsumowanych działań, doliczyć trzeba także zmiany w centrum Piotrowa, gdzie powstały pasaż oraz teren z elementami zieleni czy nowym oświetleniem. Na ten cel gmina pozyskała niemal 400 tys. zł. Rok 2020 był też pierwszym pełnym rokiem funkcjonowania w Blizanowie nowego przedszkola, które zaczęło działać we wrześniu 2019 roku. Podobna sytuacja miała miejsce z nowym przedszkolem w Piotrowie, gdzie ta 5-oddziałowa placówka rozpoczęła funkcjonowanie w 2018 roku. Oba ośrodki miały trudną sytuację, ale z uwagi na fakt, że to nowe podmioty adaptacja do sanitarnego reżimu czy planowanie przestrzeni według zaleceń było łatwiejsze, a sam fakt, iż takie miejsca powstały tuż przed pandemią pozwolił na zwiększenie możliwości opieki nad dziećmi w regionie bez narażania ich na duże zbiorowiska osób:

„Przedszkola działają tak jak zostały uruchomione – na szczęście od samego początku bez żadnych zakłóceń. Myślę, że na to miał wpływ właśnie fakt, że powstały dwa zupełnie nowe takie miejsca w odrębnych budynkach – w Piotrowie oraz w Blizanowie. W związku z tym, że te placówki są nowe, to mają bardzo dobre warunki i tym samym można stworzyć bardzo dobry reżim sanitarny – zarówno w przypadku szatni, stołówek czy samych sal zajęć. Dzięki temu dzieci mogą się tam spotykać czy bawić bez obaw.” – wyjaśnia wójt Sławomir Musioł.

Scenariusze działań na wielu szczeblach są różne i trudno w okresie takim jak obecny kryzys utrzymać kurs, który zarówno odpowie na nowe wyzwania jak i utrzyma plan, jaki zarządzający mieli zanim pojawiła się pandemia. Miejscowości różnie radzą sobie z takim stanem rzeczy, ale przykład Gminy Blizanów pokazuje, że można pogodzić założenia i nawet po weryfikacji stają się one realne do spełnienia.

Źródło: Gmina Blizanów

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter