Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Paweł Armata „Fastrygi. Pamięć drewna” – wystawa

Wystawa „Fastrygi. Pamięć drewna” składa się z wybranych prac Pawła Armaty wśród których znajdują się płaskorzeźby zatytułowane „Pamięć drewna” oraz prace graficzno-malarskie „Fastrygi”.

„Fastrygi” to ścinki, skrawki, paski pocięte, dopasowane do siebie i zszyte-sklejone w jedną spójną wizualną całość. W sensie metaforycznym, to zlepek moich emocji, myśli, spostrzeżeń, skojarzeń ze światem realnym, przefiltrowanych przez własną wyobraźnię. Mieszana technika plastyczna, którą zastosowałem do stworzenia prac, to połączenie malarstwa, grafiki i kolażu, a cały proces twórczy, to z założenia „eksperyment” oparty w przewadze, na działaniu intuicyjnym. Materiały, z których powstały prace, są zwykłymi śmieciami, odpadami, które zostały zachowane i przerobione tak, aby nabrały nowej formy i sensu…

Dlaczego „Pamięć drewna”?

„Patrząc na kręte linie słoi, widzę i odczytuję je jak ludzkie linie papilarne. Myślę, że to intuicyjne skojarzenie ma jakiś sens, bo przecież są one dla każdego gatunku drzewa, drewna charakterystyczne. Mało tego słoje, które są śladem rocznych przyrostów drzewa, to zapis wszelkich zależności, które na ten wzrost miały bezpośredni wpływ. To precyzyjne kalendarium życia rośliny, istoty, bytu od siewki, aż po czas naturalnego obumarcia lub ścięcia przez człowieka. To obraz pojawiających się z każdym kolejnym rokiem coraz gęstszych i głębszych zmarszczek jak na ciele człowieka – zapisu radości i smutku, dostatku i biedy, narodzin i śmierci. Ale to nie koniec, bo przecież drewno dalej „żyje”, transmigruje, odradza się w nowych niezliczonych formach kreowanych przez człowieka – twórcę. Tym właśnie jest dla mnie pamięć drewna”.

– Paweł Armata

Paweł Armata urodzony w roku 1974 we Frysztaku. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Miejscu Piastowym/Krośnie. Ukończył studia w zakresie pedagogiki i pracy socjalnej na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Wydziale Matematyczno – Przyrodniczym oraz Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pracował, jako instruktor plastyki w GOK Frysztak, a także pracownik socjalny w GOPS Frysztak. Od 20 lat zawodowo związany ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym we Frysztaku, w którym uczy zajęć technicznych, plastyki, kreatywności plastycznej, przysposobienia do pracy oraz prowadzi zajęcia terapii plastyką dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Pomysłodawca „Labolatorium Plastycznego” dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Poza pracą prowadzi warsztaty twórcze dla dzieci „Akademia Panapa”. Współtwórca i kurator techniczny Międzynarodowych Plenerów Rzeźbiarskich „Gogołowskie Drzewoludy” w latach 2008-2010. Uczestnik jako twórca „Gogołowskich Drzewoludów” 2011 (rzeźba drewniana pt. „Cytra powietrzna”). W wolnych chwilach zajmuje się rzeźbą w drewnie, małymi formami malarskimi, grafiką warsztatową i komputerową grafiką wektorową. Prowadzi profil „Eeoart” (epicentrum energii odnawialnej).

Źródło: Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze