Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Populistyczną wojnę o głosy czas zacząć!

Kampania wyborcza przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi powoli się rozpędza i widać to po wzmożonej aktywności stowarzyszeń i partii politycznych. Jak zwykle w tym okresie „kiełbasę wyborczą” próbują sprzedać nam politycy i aktywiści. Pierwszy wyraźny akcent w bitwie na populizm dał kandydat Stowarzyszenia Aktywni na urząd prezydenta m. Kalisza – Mikołaj Marucha.

O sytuacji młodych kaliszan, często z wyższym wykształceniem, napisano już wiele artykułów i wniosek zazwyczaj jest jeden – brak perspektyw do dalszego rozwoju. W regionie jest niewiele firm działających np. w obszarze IT, a kaliscy uczniowie którzy dość często wybierają kierunki informatyczne lub pokrewne na uczelniach takich jak Politechnika Wrocławska czy Politechnika Poznańska nie mają później możliwości podjęcia pracy w zawodzie w okolicy. Na nasze szczęście, oraz szczęście młodych ludzi w tym miejscu pojawia się Mikołaj Marucha. Na poniedziałkowej konferencji stwierdził:

„Moim zdaniem absolwent studiów powinien mieć stworzone bardzo dobre warunki do życia i samodzielnego funkcjonowania, dlatego powinien zarabiać 10 tys. zł do ręki. Perspektywa godnego zarobku spowoduje, że nie będzie musiał wyjeżdżać z Kalisza w celu poszukiwania lepiej płatnej pracy”

Mikołaj Marucha podczas konferencji prasowej Stowarzyszenia Aktywni

Aż dziw bierze, że nikt wcześniej na to nie wpadł, wystarczy absolwentom wyższych uczelni dać na start 10 tys. zł i pewnie spora część z nich pozostanie w mieście. Obawiam się jednak, iż za chwilę kolejny z kandydatów może przebić tę kwotę i wówczas te 10 tys. zł może już nie robić na nikim wrażenia. Dodatkowo wiceprezes Aktywnych mówił o stworzeniu korzystnych warunków inwestycyjnych dla polskiego i zagranicznego kapitału, tak aby jego przedstawiciele chcieli inwestować w Kaliszu i tworzyć dobrze płatne miejsca pracy. Bardzo ładny ogólnik, szkoda jedynie, że za tym hasłem nie poszło nic więcej.

Drugą dość zabawną wypowiedzią była zapowiedź oddania urzędowego samochodu marki Volvo na potrzeby niepełnosprawnych oraz seniorów. Propozycja ta, nie kosztowałaby zbyt wiele, ale za to PR-owo jest rozegrana dobrze. Przypomina ona trochę postawę wielu zachodnich prezydentów czy burmistrzów miast, którzy w ramach przypodobania się mieszkańcom, rezygnują z samochodów urzędowych na rzecz komunikacji zbiorowej. Tu wypada to jeszcze lepiej, bo sam Marucha mówi, że chętnie będzie korzystał z popularnego „zbiorkomu”, a dodatkowo zahacza o temat osób starszych i niepełnosprawnych.

No i na koniec można powiedzieć klasyka – bezpłatne miejsca w żłobkach i przedszkolach dla dzieci, których rodzice mieszkają w mieście. Co ciekawe, propozycja ta, ma nie ograniczać się tylko do placówek publicznych, ale również do prywatnych. W dobie ogólnego rozdawnictwa pieniędzy publicznych, które zapoczątkował rząd Beaty Szydło w roku 2015 poprzez przeróżne programy socjalne (500+, program Dobry Start – potocznie 300+ na wyprawkę szkolną dla dzieci, 13 i 14 emerytura) jest to temat, który może trafić na żyzną glebę.

Oczywiście dla kontrastu do powyższych wypowiedzi, należy również zauważyć ciekawą propozycję, którą przedstawił Marucha. Chodzi o wykorzystanie energii geotermalnej, która w przyszłości mogłaby być wykorzystywana w rekreacyjnych termach, takich jak te w pobliskim Uniejowie, ogrzewania mieszkań czy nawet produkcji energii elektrycznej. Wiele lat temu pojawiały się głosy na temat możliwości Kalisza w tej kwestii, ale ostatecznie nie przeprowadzono nawet rozeznania czy taką inwestycję warto podjąć.

Podsumowując występ kandydata Maruchy można z dużą dozą pewności stwierdzić, że jeszcze wiele takich sformułowań jak te z poniedziałku, na nich usłyszymy. Miejmy nadzieję, że w trakcie kampanii wyborczej rozwinie te tematy szerzej, bo jednak te ogólniki mógłby powiedzieć dowolny kandydat z każdej partii. Czekamy również na resztę „wojowników” bitwy na populizm i z pewnością gdy tylko pojawią się oni na scenie, nie omieszkamy lekko ironicznie podejść do nich na łamach Latarnika Kaliskiego.

Link do nagrania z konferencji Stowarzyszenia Aktywni

https://www.facebook.com/aktywni.stowarzyszenie/videos/406502338588237

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze
Ala

Jak Wy to robicie, ze wszyscy robią populizm, a pan Kinastowski, który miał najdłuższa kadencje i nie wykonał planu obietnic jest u was bogiem ? Czy ma to związek z tym, ze wasi ludzie nawiązali koalicje z kinastowskim mimo tego, ze stowarzyszenie nie zostało zarejestrowane w komisji wyborczej ?

Najnowsze