Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Pełna para na budowach. Listopad i inwestycje w Kaliszu

Śródmiejska wróciła do życia, Nowy Świat w połowie otwarty, początek robót na Lipowej, budowa bloków mieszkalnych i apartamentowców w pełni. Ponadto na ukończeniu zostaje największa inwestycja ostatnich lat, czyli budowa hal produkcyjno-magazynowych w strefie gospodarczej Dobrzec-Zachód. Co jeszcze przyniósł listopad w kwestii kaliskich inwestycji?

Dosłownie ostanie szlifowanie ma miejsce na ulicy Śródmiejskiej, gdzie robotnicy uzupełniają braki w krawężnikach oraz chodnikach. Końcowa warstwa ścieralna została wylana na całej długości ulicy i została ona udostępniona do ruchu samochodowego, z wyjątkiem komunikacji miejskiej. Tak jak było w planach, kontrapas został zastąpiony przez wydzieloną dla rowerzystów część chodnika, położoną po lewej stronie jadąc w stronę centrum. Poza pracami brukarskimi, trwają także nasadzenia zieleni. Odcinek od Rogatki do ulicy Fabrycznej/Kościuszki jest dwupasmowy, natomiast dalszy ciąg, do Mostu Kamiennego, jednopasmowy. W najbliższych dniach powinno zniknąć oznakowanie, które informowało o objazdach i przekonamy się jak zwężenie tej ważnej dla Kalisza ulicy wpłynie na płynność dojazdu do ścisłego centrum.

Częstochowska natomiast nadal testuje cierpliwość kaliszan, szczególnie tych, którzy mieszkają przy niej lub w celach zawodowych muszą się tą ulicą poruszać. Jeżeli mamy mówić o jej przejezdności, to w bardzo ograniczonej, wręcz marginalnej formie. Od skrzyżowania z ulicą Budowlanych do Ronda Ptolemeusza obowiązuje ruch jednokierunkowy dla dojeżdżających do posesji przy Częstochowskiej. Na odcinku od wspomnianej wcześniej ulicy Budowlanych do stacji benzynowej jest już wylana jedna z warstw nowego asfaltu. W ramach tej samej inwestycji modernizowana jest także ulica Nowy Świat i na niej prace postępują niezwykle sprawnie. Zakończono remont nawierzchni po stronie biegnącej przy budynku Straży Pożarnej oraz Uniwersytetu i przeniesiono na niego ruch. Obecnie trwa remont pozostałej części ulicy. 

Jedną z ważniejszych inwestycji w drogownictwie jest także przebudowa Alei Wojska Polskiego na odcinku od ulicy Kościuszki do Majkowskiej. Inwestycja ta w 90% jest już zakończona, trwa układanie warstwy ścieralnej na jezdni prowadzącej od centrum w stronę Dobrzeca.

Pod koniec listopada remont objął także jedną z ważniejszych dróg osiedlowych. Ulica Lipowa, przy której znajduje się zwarta zabudowa wielorodzinna, właśnie przechodzi modernizację. Będzie ona obejmować rozbiórkę obecnej i wykonanie nowej nawierzchni jezdni, przebudowa miejsc parkingowych, chodników oraz zjazdów do posesji. Kaliszan, a w szczególności mieszkańców owej ulicy na pewno ucieszyła wiadomość, iż w związku z przebudową ulicy, nie zostaną wycięte żadne drzewa, które rosną wzdłuż niej. Roboty zostały podzielone na cztery części – zaczęły się od odcinka pomiędzy ulicami Staszica i Legionów. Kolejnym krokiem będzie fragment między Handlową i Zgodną.

Z dróg przenieśmy się do budownictwa mieszkaniowego. Zajrzyjmy w okolice osiedli Korczak i Dobrzec, gdzie praktycznie obok siebie mają miejsce dwie duże inwestycje. Podmiejska Nova to projekt dwóch ośmiokondygnacyjnych bloków, z mieszkaniami od 26 do 73 metrów kwadratowych. Prace obecnie polegają na stawianiu pierwszych kondygnacji ponad poziom fundamentów. Na pewno cechą charakterystyczną tej inwestycji jest górujący nad okolicą dźwig ze świecącym w nocy logo wykonawcy.

Ku końcowi ma się zaś budowa bloków mieszkalnych w ramach przedsięwzięcia Nowy Dobrzec. Obecnie ma miejsce wyposażanie ostatniego, czwartego budynku w stolarkę okienną oraz ocieplanie ścian. Pozostałe trzy bloki są już ukończone oraz część lokali została już oddana mieszkańcom.

Stan surowy zamknięty został osiągnięty także przy budowie bloku przy ulicy Poznańskiej 30. Obiekt został wyposażony już w okna na wszystkich poziomach, aktualnie trwają prace przy adaptacji balkonów dla przyszłych mieszkańców.

Wzgórza Kalisza. Ta jedna z piękniej położonych inwestycji mieszkaniowych w Kaliszu nadal się rozbudowuje. Po wybudowaniu oraz oddaniu do użytku szczęści bloków, obecnie trwa budowa siódmego.

Ostatnie prace mają także miejsce na osiedlu Czaszki, gdzie przy ulicy Legionów 40 trwa budowa nowego, czteropiętrowego budynku. Na miejscu jest już stolarka okienna i więźba dachowa. Obiekt czeka jeszcze ocieplanie.

Znaczące efekty prac widać także na inwestycji przy ulicy Towarowej, gdzie powstaje RiverSide. Skończono budowę fundamentów, stawiane są ściany działowe o konstrukcji betonowej.

W Strefie Gospodarczej Dobrzec-Zachód trwa budowa ostatniej z hall Panattoni. Wszystkie stojące tam obiekty zyskały już uporządkowany teren wokół. Wybudowano miejsca parkingowe oraz stworzono obszary z zielenią. Hale te będą zaadoptowane na rzecz magazynów jednej z firm logistycznych oraz marketu ze sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

Nieopodal, bo przy ulicy Wrocławskiej 119 trwa rozbudowa zakładu przetwórstwa owocowo-warzywnego. Zamykana jest właśnie konstrukcja budynku, do postawienia została ostatnia z bocznych ścian.

W połowie listopada rozstrzygnęły się również szczegóły co do ostatniej części rewitalizacji Śródmieścia – remont płyty Głównego Rynku oraz ulicy Kanonickiej. Prace dotyczące płyty wokół ratusza obejmują:

 • przebudowę i budowę infrastruktury podziemnej (przyłącza wody, kanalizacji i przyłącza elektryczne wraz z instalacją oświetlenia ulicznego),
 • budowę podziemnego zbiornika retencyjnego,
 • przebudowę nawierzchni wraz z wykonaniem tablic informacyjnych w nawierzchni, monet pamiątkowych, wymianą krat (na żeliwne) w studniach doświetlających piwnice,
 • przebudowę oświetlenia ulicznego,
 • przebudowę i budowę iluminacji budynku Ratusza,
 • budowę instalacji nawadniania zieleni,
 • budowę podziemnego pomieszczenia zabytkowej rząpi,
 • montaż małej architektury (m.in. ławki, kosze, słupy ogłoszeniowe, tablice informacyjne, stojaki na rowery, demontaż i ponowny montaż zabytkowej pompy, siedzisko nad rząpią, maszty, tryskacze),
 • przesadzenie istniejących drzew w miejsce wskazane przez Zamawiającego – Park Miejski,
 • wykonanie nasadzeń zieleni wysokiej i niskiej,
 • wykonanie pawilonów kwiatowych,
 • wykonanie jednego pawilonu gastronomicznego.

W zakresie przebudowy ulicy Kanonickiej:

 • przebudowę i budowę infrastruktury podziemnej (m.in. kanalizacji i przyłącza elektryczne wraz z instalacją oświetlenia ulicznego);
 • przebudowę nawierzchni wraz wymianą krat (na żeliwne) w studniach doświetlających piwnice oraz wyznaczeniem miejsc parkingowych,
 • przebudowę oświetlenia ulicznego (dwa słupy na Plantach pozostawić – do wymiany tylko oprawy),
 • montaż małej architektury,
 • wykonanie nasadzeń zieleni.

Przed nami grudzień, ostatni miesiąc tego roku. Co przyniesie w inwestycjach? Czy boom na modernizacje dróg nadal będzie kontynuowany? Czas pokaże, a co pokaże, to na pewno nie umknie to naszym oczom! 

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze