PESEL dla Ukraińców
Od 16 marca br. obywatele Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną, mogą składać wnioski o nadanie im numeru PESEL. Prawo takie przysługuje uchodźcom, którzy przybyli do naszego kraju od 24 lutego.
W Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miasta Kalisza przy ulicy Kościuszki 1a wydzielone zostały trzy stanowiska, w których urzędnicy zajmują się rejestracją wniosków. W ich wypełnieniu pomaga pracująca cały czas na miejscu tłumaczka. Rejestracja wniosków o nadanie numerów PESEL została zorganizowana tak, aby codzienna działalność magistratu na rzecz mieszkańców nie została zakłócona.
Nadanie uchodźcy z Ukrainy numeru PESEL umożliwi mu m.in. podjęcie pracy, założenie własnej działalności gospodarczej, skorzystanie z opieki medycznej czy korzystanie ze świadczeń.
Jednocześnie podkreślić należy, że nadanie nr PESEL NIE JEST równoznaczny z nadaniem obywatelstwa i nie jest w żadnym razie niczym niezwykłym. PESEL nadawany jest z urzędu cudzoziemcom, którzy uzyskali:
- prawo stałego pobytu lub zezwolenie na pobyt stały,
- zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
- status uchodźcy,
- ochronę uzupełniającą albo azyl,
- zgodę na pobyt tolerowany, ochronę czasową,
- zgodę na pobyt ze względów humanitarnych.
Cudzoziemcy, którzy zameldowali się w Polsce na pobyt powyżej 30 dni, również otrzymują PESEL z urzędu. Jeśli dana osoba nie jest zameldowana, otrzyma PESEL po złożeniu wniosku o jego nadanie w urzędzie gminy.
Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności w rejestrze PESEL gromadzone są dane:
- obywateli polskich zamieszkujących na terytorium Polski,
- obywateli polskich zamieszkujących poza granicami Polski w związku z ubieganiem się o polski dokument tożsamości,
- cudzoziemców zamieszkujących na terytorium Polski.
Tym samym, cudzoziemcy posiadający PESEL stanowią odrębną kategorię i nie stają się z automatu polskimi obywatelami.
Źródło: Juliusz Kowalczyk, Urząd Miasta Kalisza
Elegancko wyjaśnione 🙂