baner_FBAnt
życzenia
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

„Piano-forte” upamiętni 50-lecie Festiwalu Pianistów Jazzowych

W tym roku będziemy obchodzić jubileusz 50-lecia Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Z tej okazji przed budynkiem CKiS powstanie rzeźba, nawiązująca do wydarzenia. Uroczyste odsłonięcie nastąpi jeszcze w tym roku! Autorem będzie światowej klasy i sławy Polak, mieszkający na co dzień w Rzymie Krzysztof M. Bednarski.

„Piano-Forte” autorstwa Krzysztofa Michała Bednarskiego zostanie umieszczone na skwerze znajdującym się przed budynkiem Centrum Kultury i Sztuki. Rzeźba nawiązuje do odbywającego się w tym miejscu Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych. W ramach wniosku, poza realizacją rzeźby, CKiS przeprowadzi prace mające na celu udostępnienie obiektu osobom ze specjalnymi potrzebami. Planowane działania promocyjne mają na celu zachęcenie publiczności do aktywnego współuczestnictwa w projekcie.

Muzyka zawsze jest abstrakcyjna, więc przyjąłem, że najlepszą formą dla jej wizualizacji będzie abstrakcja. Pracując nad tą koncepcją uznałem, że ideę muzyki jazzowej dobrze odda wertykalnie ustawione koło, na którego konstrukcję złożą się elementy z czarnego i białego kamienia. Zestawienie białego z czarnym nawiązuje do klawiatury. Jednak aby uniknąć dosłowności, zróżnicowałem proporcje czerni i bieli oraz wielkość elementów. Dodatkowo zwiększyłem ekspresję formy przez wysunięcie niektórych bloków poza linię okręgu. Tak zdekonstruowana forma według mnie dobrze odpowiada swobodzie jazzowej improwizacji – powiedział artysta Krzysztof. M. Bednarski

Teren wokół rzeźby zostanie utwardzony kostką granitową, co umożliwi osobom z niepełnosprawnościami poruszanie się wokół rzeźby. Zostanie wykonany podjazd, tak aby umożliwić bliższy kontakt ze sztuką ludziom starszym, z chorobami narządów ruchu oraz innym, mającym ograniczoną sprawność w zakresie mobilności lub percepcji. Ponadto na pomniku zostanie umieszczona inskrypcja napisana w języku Braille’a, co będzie ułatwieniem dla osób niedowidzących i niewidomych.

Dla mnie osobiście ta rzeźba opowie historię pianistyki, która w Kaliszu nieprzerwanie kołem się toczy. Przekazując pałeczkę w sztafecie pokoleń upamiętniamy ją i dopisujemy kolejne wielkie rozdziały. Ta rzeźba to też dla mnie magiczny portal, przez który można przejść, zanurzając się w głębi muzyki jazzowej. Ta na wskroś współczesna rzeźba będzie zarazem trwałym pomnikiem kaliskiej historii i zobowiązaniem dla przyszłych pokoleń – powiedział dyrektor CKiS Dariusz Grodziński.

Jubileusz zostanie uświetniony paroma jeszcze wydarzeniami specjalnymi, z którymi rzeźba będzie korespondować, a których klamrą i dopełnieniem będzie powstanie rzeźby „Piano-Forte”. Miejsce usytuowania tuż przy wejściu do budynku CKiS również nie jest bez znaczenia. Poza festiwalem jazzowym odbywa się tu również duża ilość imprez kulturalnych typu koncerty, festiwale, przeglądy, spektakle, spotkania z artystami i ciekawymi osobowościami. W budynku znajduje się kino oraz dwie galerie sztuki, w których cyklicznie otwierane są nowe wystawy. To usytuowanie, to doskonała okazja do popularyzowania sztuki nowoczesnej tak wybitnego artysty. Rzeźba stanie się częścią tego miejsca, stanowiącego centrum kulturalne miasta, jednocześnie podnosząc walory estetyczne przestrzeni otaczającej budynek oraz wejścia do zabytkowego, popularnego wśród mieszkańców parku miejskiego.

Źródło: CKiS Kalisz

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze