Pierwsza jadłodzielnia w Kaliszu

Jadłodzielnia czyli miejsce, gdzie można podzielić się nadmiarem żywności powstała przy ulicy Towarowej 1 w Kaliszu. Jej inicjatorami są Fundacja CHOPS i marka Winiary, która prowadzi akcję „Pomagamy w gotowaniu i niemarnowaniu”.

Wstęgę, oficjalnie otwierającą jadłodzielnię, przecięli Grzegorz Kulawinek i Mateusz Podsadny – przedstawiciele miasta, Dariusz Put – dyrektor fabryki Winiary, Szymon Ulkowski – kierownik ds. e-Business i Komunikacji Europy Centralnej i Wschodniej w Nestlé oraz Roman Żarnecki – prezes fundacji CHOPS. Obecni przy otwarciu symbolicznie uzupełnili półki jadłodzielni.

Akcja Winiary „Pomagamy w gotowaniu i niemarnowaniu” uczy jak ograniczać marnowanie jedzenia i negatywny wpływ na środowisko. Każdego roku jeden Polak wyrzuca 235 kg żywności, ponad połowa z tego przypada na gospodarstwa domowe. To w sumie 9 mln ton rocznie w skali kraju.

Jadłodzielnia składa się z lodówki i regałów. Znajdą się w niej nie tylko produkty Winiary. Każdy mieszkaniec może oddać żywność nadającą się do spożycia, która przygotowana w nadmiarze mogłaby zostać wyrzucona. Osoby potrzebujące mogą skorzystać ze znajdujących się tam produktów w dogodnym momencie. Opiekę nad jadłodzielnią – mycie, sprawdzanie żywności – będzie sprawować jedna z wolontariuszek Fundacji. Podobne inicjatywy istnieją już w wielu polskich miastach.

Źródło: KPM Kalisza

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter