baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Pierwsze miejsce na lokalnym podium ponownie dla Kopernika, choć w skali kraju spadek

Kaliskie podwórko wśród szkół średnich możemy uznać za mocno „zabetonowane”, jeśli chodzi o jeden z najbardziej znanych rankingów – coroczny Ranking Perspektyw. Na podium plasują się od lat „Kopernik”, „Kościuszko” oraz „Asnyk” i choć również lider jest niezmienny, to konkurencyjne szkoły tracą do niego coraz mniej, a i samo III LO w skali kraju traci w tym roku niemal 40 pozycji.

Miesięcznik edukacyjny „Perspektywy” wydawany od 1998 roku znany jest w dużej mierze z opracowywania oraz ogłaszania rankingów szkół i uczelni w całym kraju. W tym roku zestawienie opublikowano już po raz dwudziesty czwarty. Choć statystyki, sondaże i rankingi rządzą się swoimi prawami, a o wyborze szkoły czy uczelni decyduje również szereg innych czynników, to nie można powiedzieć, że są one zupełnie bez znaczenia. „Od wielu lat powtarzamy, że Ranking Liceów i Techników Perspektywy to profesjonalnie uporządkowana informacja” – mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych. „Robimy go przede wszystkim z myślą o uczniach ostatnich klas szkół podstawowych, którzy za kilka miesięcy będą musieli ostatecznie zdecydować, które liceum czy technikum wybiorą. Warto dokonywać takich wyborów na podstawie sprawdzonych, obiektywnych informacji. W Rankingu Liceów i Techników korzystamy wyłącznie z zewnętrznych źródeł danych, które pochodzą z okręgowych komisji egzaminacyjnych, komitetów głównych olimpiad i Systemu Informacji Oświatowej (SIO).”

W tegorocznej edycji III LO im. Mikołaja Kopernika uplasowało się na miejscu 153 w skali kraju. Rok wcześniej było to miejsce 116, a w roku 2020 – 143. Patrząc na ranking z kaliskiej perspektywy, od lat pojawiają się drobne przetasowania pomiędzy miejscem drugim i trzecim, czyli „Asnykiem” i „Kościuszką”. W tym roku za plecami „Kopernika” znalazło się II LO i choć miejsce 461 jest nadal odległe, to mamy już do czynienia ze stratą na poziomie nieco ponad 300 miejsc, a nie prawie 400. Warto dodać, że w pierwszej 500. znalazło się także I LO, zajmując lokatę 489 i notując spory awans względem rankingu z 2021, gdzie było na miejscu 826.

Również w skali wojewódzkiej kaliski „Kopernik” zanotował spadek – o 5 miejsc z pozycji 8. w tamtym roku na 13. obecnie. II LO im. Tadeusza Kościuszki uzyskało wynik pozwalający na zajęcie miejsca 40 w Wielkopolsce (w 2021 – 43), a I LO im. Adama Asnyka zameldowało się na 44. (w 2021 – 69). W rankingu głównym techników znalazło się Technikum Budowy Fortepianów im. G. A. Fibigera na miejscu 192 (awans z miejsca 251 w roku 2021). Wspomniane technikum w naszym województwie trafiło na miejsce 16., mając za sobą: Technikum nr 6 (ZSG-H im. Janka Bytnara Rudego) (miejsce 50.); Technikum nr 2 Im. gen. Mieczysława Smorawińskiego (miejsce 65.); Technikum nr 4 im. ks. Józefa Sieradzana (miejsce 86.); Technikum im. Św. Józefa (miejsce 102.) oraz Technikum Bud.-Elektr. im. Kazimierza Wielkiego (miejsce 105.). Zwycięzcami Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022 są: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (najlepsze liceum) oraz Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (najlepsze technikum).

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze