Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Pierwsze w tym roku posiedzenie KTPN

Architektura dworów w Szczypiornie i Złotnikach Wielkich będzie tematem pierwszego w tym roku posiedzenia w Kaliskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 25 stycznia.

Celem wykładu, który wygłosi dr hab. Jerzy Krzysztof Kos, jest prezentacja i analiza architektury dwóch dworów wzniesionych prawdopodobnie około 1830 roku: w Szczypiornie i Złotnikach Wielkich pod Kaliszem. Obie budowle powstały w oparciu o projekt stworzony przez wybitnego Karla F. Schinkla, zrealizowany w podberlińskim Charlottenburgu. – Interesujące mnie problemy badawcze dotyczą trzech zagadnień, które omówię na wykładzie – zapowiada tematykę spotkania autor prelekcji. – Po pierwsze: czasu i okoliczności powstania obu dworów oraz ich twórcy(ców?) i fundatorów. Po drugie: motywów architektoniczno-społecznych, funkcjonalnych i artystycznych, które mogły przesądzić o wyborze berlińskiego wzorca architektonicznego. I po trzecie: jakie jest miejsce obu siedzib ziemiańskich na tle architektury europejskiej pierwszych dekad XIX wieku?

Pierwsze w tym roku posiedzenie Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk odbędzie się w czwartek, 25 stycznia, o godzinie 18.00, w siedzibie KTPN przy pl. św. Józefa 2-4.


Jerzy Krzysztof Kos – historyk sztuki, dr hab., emerytowany współpracownik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, od 1 X 2023 zatrudniony w Instytucie Interdyscyplinarnych Badań Historycznych na Uniwersytecie Kaliskim im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Zainteresowania badawcze: architektura XVIII i XIX wieku na Śląsku i w Prusach, życie i działalność Carla Gottharda Langhansa, architektura synagogalna na Śląsku.

źródło: um

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze