Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Pierwsze zadanie Komisji Pamięci Historycznej Miasta Kalisza

Powołani zostali w kwietniu, od tego czasu doradzają Prezydentowi Krystianowi Kinastowskiemu oraz działają na rzecz ochrony pamięci historycznej miasta Kalisza. Dziś przedstawili pierwsze podjęte przez siebie działania. Myślą przewodnią Komisji Pamięci Historycznej Miasta Kalisza jest to, aby „idąc ulicami Kalisza czytać historię miasta”.

Przewodnicząca Komisji Grażyna Schlender podkreśla, iż nie wszyscy kaliszanie znają historię swojego miasta. „Wyobraźmy sobie, że jesteśmy na Rogatce. Nie wszyscy wiedzą, że jest to budynek pochodzący z 1841 roku. Został zaprojektowany przez słynnego architekta Markoniego, z przeznaczeniem na pierwszy taki nowoczesny szpital w Kaliszu”.

Pierwszym zadaniem komisji jest przygotowanie oraz umieszczenie w Katedrze kaliskiej epitafium księcia kaliskiego Mieszka III Starego. Jak poinformowała przewodnicząca komisji, nie jest to inicjatywa, która „wyszła” od nich, lecz realizowana po piśmie pana Andrzeja Kaszubkiewicza, miłośnika Kalisza do włodarza Kalisza. Choć Mieszko Stary był silnym i zasłużonym władcą nie jest upamiętniony za pośrednictwem żadnej tablicy czy napisu, ponieważ gród na Zawodziu w Kaliszu gdzie miała znajdować się jedna z jego siedzib, upadł i stracił na znaczeniu. Miejsce pochówku Mieszka III Starego znajduje się obecnie w rezerwacie archeologicznym na Zawodziu na obrzeżach Kalisza, nieopodal drewnianego kościółka św. Wojciecha. Ksiądz Prałat kaliskiej katedry nie wyraził sprzeciwu w sprawie zamieszczenia pamiątkowej tablicy wewnątrz kościoła. Podjęto również rozmowy z konserwatorem zabytku, który także odpowiedział pozytywnie na inicjatywę. Tablica będzie zapisana w dwóch językach: polskim oraz łacińskim, dzięki współpracy z ks. Jarosławem Powązką oraz dr Przemysławem Nowakiem. Zawarty będzie także portret Mieszka III Starego. Tablica będzie wykonana z kamienia naturalnego, połączonego z elementami metalowymi, które będą odlewane w pracowni. Tablica zostanie wmontowana do ściany za pośrednictwem czterech nitów. Natomiast cena powstania tablicy oraz jej wmontowania w katedrze nie jest znana. Projekt przygotował członek komisji Maciej Garbowicz.

W komisji zasiadają archeolodzy, archiwiści, historycy, regionaliści, znawcy dziejów Kalisza między innymi: Grażyna Schlender, Leszek Ziąbka, Sławomir Lasiecki, Jarosław Dolat, Maciej Garbowicz, Sławomir Przygodzki, Grażyna Dziedziak.

Działacze podkreślają, iż ważny jest dla nich głos mieszkańców. Proszą o przesyłanie informacji na temat ważnych miejsc historycznych znajdujących się na terenie miasta oraz postaci historycznych istotnych dla historii Kalisza na maila www.archiwum.kalisz.pl.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze