Piotr Sobolewski opowiedział o Kaliszu, którego już nie ma
W niedzielne późne popołudnie w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu wspominano dawne kaliskie obiekty, które nie przetrwały do dnia dzisiejszego. Powodem tych wspomnień była premiera albumu „Kalisz, którego już nie ma”, której autorem jest Piotr Sobolewski – regionalista i emerytowany kaliski przewodnik.
Spotkanie odbyło się z kilkuminutowym poślizgiem bowiem frekwencja najwyraźniej przerosła oczekiwania organizatorów. Już na kilka minut przed rozpoczęciem spotkania sala pękała w szwach i konieczne było dostawienie kolejnych krzeseł. Frekwencja to dowód wielkiego społecznego szacunku, jakim cieszy się autor albumu. Od wielu lat jest on bowiem skarbnicom wiedzy o mieście, dla kilku pokoleń mieszkańców. Spotkanie prowadziła redaktor Katarzyna Górcewicz, a słowo do zgromadzonych w imieniu wydawcy książki powiedział Michał Koliński – prezes Domu Wydawniczego Księży Młyn.
Głównym elementem spotkania była jednak gawęda głównego bohatera wieczoru. Opowiadał on o poszczególnych zdjęciach obiektów, które w przeszłości znajdywały się w naszym mieście. W albumie umieszczono zarówno budynki z XIX wieku i początku XX wieku (czyli sprzed zniszczeniem miasta w 1914 roku), jak i z okresu II RP, PRL-u i III Rzeczypospolitej. Cechą wspólną miejsc umieszczonych w albumie jest bowiem to, że z różnych powodów nie przetrwały one do dnia dzisiejszego.
Podczas prezentacji nie zabrakło anegdot autora oraz interakcji z widownią, podczas której poszczególne osoby dopowiadały swoje historię związane z danymi miejscami. Najpierw omawiane były niektóre z miejsc, uwzględnionych w albumie. Na końcu Piotr Sobolewski przytoczył kilka zdjęć, które nie trafiły z różnych powodów do albumu. Zapowiedział, że w kolejnych edycjach „Kaliszobrania” dojdzie także możliwość oglądania dawnych miejsc. Obiekty, które znaleźć można w albumie, to zarówno dawne kaliskie zabytki jak np. domek szwajcarski czy dawny pałac biskupi, świątynie, mosty, hotele, restauracje, punkty usługo-handlowe czy tereny zielone.
Cały album ma ponad 100 stron i składa się ze zdjęć oraz krótkie opisu miejsca w języku polskim i angielskim. Tożsame albumy powstały także o kilkunastu innych miastach Polski m.in Warszawie, Katowicach, Wrocławiu czy Toruniu. Koszt albumy to 50 zł. Po zakończeniu spotkania istniała możliwość poproszenia autora o podpisanie książki.