reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

10 pytań kaliskich posłów PiS do Tuska

Dlaczego kierowany przez Donalda Tuska rząd PO-PSL umorzył dług Gazpromowi, dlaczego ówczesny premier chciał sprzedać rafinerię Możejki Rosjanom oraz dlaczego Donald Tusk oddał śledztwo smoleńskie w ręce Rosjan? To tylko niektóre z dziesięciu pytań, które zadali dziś lokalni politycy partii Jarosława Kaczyńskiego.

Akcja „10 pytań do Donalda Tuska” kontynuowana jest od ubiegłego piątku. Przedstawiciele PiS zadają liderowi opozycji dziesięć pytań z zakresu bezpieczeństwa energetycznego i militarnego.

Poseł Jan Mosiński przytoczył pytania dotyczące bezpieczeństwa energetycznego.

  1. Dlaczego zrezygnował Pan z instalacji amerykańskiej tarczy antyrakietowej w latach 2008-2009?
  2. Dlaczego w roku 2010 kierowany przez Pana rząd PO-PSL umorzył 1 mld 200 mln złotych rosyjskiej spółce Gazprom?
  3. Dlaczego kierowany przez Pana rząd PO-PSL zaakceptował umowę gazową z Gazpromem do 2037 roku, całkowicie uzależniając Polskę od rosyjskiej energii?
  4. Dlaczego kierowany przez Pana rząd PO-PSL nie zablokował powstania gazociągu Nord Stream, a blokował Baltic Pipe?
  5. Dlaczego kierowany przez Pana rząd chciał sprzedać rafinerię Możejki Rosjanom?
  6. Dlaczego kierowany przez Pana rząd PO-PSL chciał sprzedać grupę Lotos Rosjanom?
Donalda Tuska

Potencjalna sprzedaż grupy Lotos i rafinerii w Możejkach

Poseł Jan Mosiński, odnosząc się do pisma będącego wcześniej utajnioną korespondencją, które uzyskało klauzulę jawności decyzją ministra wicepremiera Jacka Sasina z roku 2022, zaznaczył, że „poważnie brano pod uwagę sprzedaż Lotosu Rosjanom”.

W 2012 roku w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zachowaniu przez Polskę większościowego pakietu akcji grupy Lotos S.A. – Ta inicjatywa obywatelska miała na celu powstrzymanie potencjalnych zapędów rządu PO-PSL do powrotu do tych chorych pomysłów. Wówczas za przyjęciem wniosku o odrzucenie obywatelskiego projektu głosowali zarówno posłowie Platformy Obywatelskiej, jak i PSL-u, czyli 198 posłów PO i 17 posłów PSL-u. Prawo i Sprawiedliwość głosowało wówczas przeciw odrzuceniu tego projektu, czyli de facto skierowaniem go do prac w polskim Sejmie – podkreślił poseł Jan Mosiński, nawiązując do jednego z postawionych pytań.

Poseł Mosiński, podsumowując swoje wystąpienie stwierdził, że zarzucanie Prawu i Sprawiedliwości prorosyjskości jest bezpodstawnym kłamstwem. – To wszystko pokazuje, że zarzucanie nam prorosyjskości przez Donalda Tuska jest tak prawdziwe jak to, że dzisiaj mamy pełnię lata, świeci słońce, a za oknem jest 30 stopni Celsjusza w cieniu. Poseł dodał również, że jego zdaniem „premierostwo” Donalda Tuska negatywnie wprowadza wątpliwości względem działań, które miałyby być dobre dla Polski oraz dla polskiego odbiorcy hurtowego i indywidualnego. – Dobrze byłoby, aby Donald Tusk udzielił odpowiedzi na te 10 pytań, bo ma szansę odsunąć wątpliwości, które negatywnie naznaczają prorosyjskością jego „premierostwo”.

Poseł Piotr Kaleta już na początku swojej wypowiedzi zaznaczył, że ma pewność co do braku odzewu ze strony Donalda Tuska

To taki charakter człowieka. Jest świadom, że dostając potyliczny i dziennikarski łomot nie podchodzi się do tematu, bo po prostu na trudne pytania, takie, które rzeczywiście mogą uwierać, nie odpowiada – argumentował poseł. Poseł Kaleta zadał kolejne z serii 10 pytań:

7. Dlaczego kierowany przez Pana rząd PO-PSL nigdy nie osiągnął progu finansowania Wojska Polskiego na poziomie zapisanym w ustawie budżetowej, czyli 2 proc. PKB, w latach 2008-2013? Poziom ten wahał się wówczas pomiędzy 1,76-1,89 proc. PKB.
8. Dlaczego kierowany przez Pana rząd PO-PSL likwidował jednostki wojskowe na wschodzie?
9. Dlaczego kierowany przez Pana rząd PO-PSL dopuścił do udostępnienia danych białoruskich opozycjonistów narażając ich na kolonię karną i konfiskatę mienia?
10. Dlaczego oddał Pan śledztwo smoleńskie w ręce Rosjan?

Donalda Tuska

Dlaczego, zdaniem posłów PiS, pytania są tak ważne?

Jeżeli człowiek aspiruje, aby powrócić do władzy to chcemy, żeby mógł rozliczyć się z przeszłością.
Zdaniem Piotra Kalety, Donald Tusk w tej chwili sonduje i bada to, czy polskie społeczeństwo pamięta wszystkie złe rzeczy, które uczynił względem ojczyzny. – Czy jest to człowiek, który aspirując do przejęcia władzy w Polsce, swoim spojrzeniem na polską gospodarkę, obronność i życie społeczno-publiczne chciałby postępować tak, jak postępował za czasów swoich rządów?

Dziś nie sposób nie zadawać pytań, które w naszej opinii są kluczowe i niezwykle istotne dla funkcjonowania i bezpieczeństwa naszej ojczyzny – mówił Piotr Kaleta, omawiając część dotyczącą bezpieczeństwa militarnego.


Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze